| and0ra a întrebat:

Am nevoie de ajutor rapid. :[
Nu îmi mai merge nicio priză și nu înțeleg de ce. Becurile merg, dar prizele nu. Nu am făcut nimic, doar am început să mă usuc pe păr și după vreo 20 de secunde, s-a oprit totul. M-am uitat pe internet si scria ceva de tablou electric dar nu am așa ceva în casă. Se poate să fie o problemă la nivel de bloc sau e clar doar de la mine?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Probabil este de la tine, a dat afara cum se zice, daca ai tablou electric "automatizat" asemanator cu acesta in interior (nu trebuie sa fie identic ) https://frankfurt.apollo.olxcdn.com/v1/files/k66ejcm9pt6c1-RO/image; s=1000x700
nu faci decat sa observi unde este 'cazut' in jos unul dintre butoanele acestea de tip 'maneta' sau cum sa le numesc, celelalte fiind in majoritatea cazurilor in sus...astfel vei porni circuitul pe prize dand in sus butonul cazut

deoarece tabloul tau poate fi mai complex decat am dat exemplul de mai sus, sau daca este de acela cu "patroni" asa arata asta cu patroni gen https://tecnosanitar.ro/......troane.jpg
cu patroni cum era in trecut (da, mai exista persoane care au) eu zic sa te descurci cum poti astazi si maine chemi pe cineva care se pricepe!

sa nu faci nicidecum interventie daca este un tablou de acela clasic cu patroni, este extrem de periculos pentru cineva care nu se pricepe!

cred ca am scris destul de aiurea datorita orei tarzii pentru minewinking

| and0ra explică (pentru Simpatic):

Vai nu, este de-al doilea crying((( acum l-am văzut, deasupra la ușă... chiar nu pot să fac eu ceva? crying( O să-mi pierd mințile până mâine.

| Simpatic a răspuns (pentru and0ra):

La genul de asta de tablou in trecut umblam si faceam modificari happy
dar cum am zis daca nu stii nu trebuie sub nicio forma sa faci ceva!

pe viitor recomand inlocuirea lui cu unul de acesta modern ca cel din primul exemplu, vei putea sa il pornesti singura cand "da afara" si este mai safe din toate punctele de vedere!

ps: o sa rada cei de pe TPU care sunt electricieni/electronisti de profesie sau se pricep foarte bine, cum am explicat eu mai sus, dar eu sunt autodidact nu am terminologia din electrica/electronica intiparita in minte
plus ca la ora asta mintea mi-a intrat in avarie laughing

| and0ra explică (pentru Simpatic):

Din păcate nu e la latitudinea mea, că stau în chirie... o să-l chem mâine pe proprietar atunci să văd dacă poate să facă ceva.
Dar mulțumesc mult, m-ai salvat happy

| Simpatic a răspuns (pentru and0ra):

Ok,am inteles!
nu te-am ajutat cu absolut nimic din pacate!
sa ne auzim cu bine!

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie sa ai un tablou electric deasupra usii de la intrare, cu patru sigurante. Una din ele trebuie sa fie picată. Adica in jos. Trebuie ridicata.
Nu ai intrebat nici un vecin, intre timp? Locuiesti singură?

| and0ra explică (pentru darrio2007):

Din păcate tabloul meu electric e din acela vechi deci nu aveam ce să fac la el. Și nu am putut vorbi cu nimeni pentru că era ora 11 noaptea. Dar e ok acum, a venit de dimineață domnul proprietar și a rezolvat el happy
Mersi mult!

| darrio2007 a răspuns (pentru and0ra):

Pentru puțin!

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu ai pe cine sa intrebi? Daca nu, asteapta pana maine, ca acum nu e o ora ok sa deranjezi vecinii.

| and0ra explică (pentru dullcat):

Nu am pe cine să întrebsad nu m-ar deranja atât de tare dar problema e că acum tot ce am în frigider o să se strice dacă nu se remediază problema în curând

| ioana748 a răspuns:

Se schimba litza din interior la busonul unde este ars.
Dar nu stiu daca ai litza in casa.
Proprietarul o sa te ajute.

| and0ra explică (pentru ioana748):

Mersi mult! sad

| ioana748 a răspuns (pentru and0ra):

Daca ai litza, sarma rosie prin casa, as putea sa ti explic cum sa faci.
Dar cred ca gasesti si pe Youtube.
Normal cu busoanele respective ar trebui sa fie in casa litza.

| and0ra explică (pentru ioana748):

Nu am, sau cel puțin nu am găsit eu sad
dar mulțumesc oricum

| ioana748 a răspuns (pentru and0ra):

Cu placere, somn ușorhappy

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Cineva se pricepewinking
am schimbat in trecut litza la multi patroni de genul asta, vremuri
dansa sta cu chirie cum a mentionat, insa nu inteleg de ce oamenii aia nu au investit un minim sa puna un tablou de actualitate, este vreo 500 de lei nu este o avere, merita

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

De tampiti, Simpaticule.
Bine ca stiu sa ia banii pe chirie.
Na, eu am apucat tablourile vechi si stiu cum se procedează.
Vad ca si tu ai mai apucat.
Nici nu stiam ca inca mai exista asa ceva.
In urma rau suntem.

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Da,am apucat acele tablouri "comuniste"

stiu cum sunt majoritatea calicilor care dau imobile spre inchiriat, nu investesc 1 leu vor numai bani, arogantii!

| Lupică27 a răspuns:

Daca ai tablou electric din ala de pe vremea lui raposatu trebuie sa strangi sigurantele de pe scara, daca ai tablou electric in casa cum ar trebui normal sa ai trebuie sa comuti sigurantele sarite inapoi pe on.

| and0ra explică (pentru Lupică27):

Era din acela vechi sad dar e ok, am rezolvat.
Mersi mult!

| amalfi007 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=zZZY43hpuz4 vezi aici, poate te ajuta sa descoperi problema. ideea e ca siguranta de pe priza a picat, trebuie sa ai tablou in casa, informeaza-te si cauta un specialist care sa te ajute. Fuzibila s-a ars, probabil o supraincarcare a circuitului, posibile fluctuatii...