| controlby a întrebat:

Am o canapea din piele naturala, a fost expusa la soare infoloata in folie cu bule, din cauza caldurii excesive bulele s au lipit de piele, cand am desfolioat o plasticul bulelor efectiv s-a rupt si au ramas lipite de piele varfurile bulelor, am incercat sa frec dar nu ies fara sa deteriorez pielea, cum scap de ele?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pui pe desteptul/a care a lasat canapeaua infoliata la soare sa cumpere o canapea noua.

| controlby explică (pentru Bula):

Nu e o solutie

| Bula a răspuns (pentru controlby):

Din pacate, mai mult ca sigur, aceea canapea trebuie retapitata, iar materialele si manopera pot costa mai mult decat o canapea noua.

| controlby explică (pentru Bula):

Si asta e exclus, prea scumpa operatia asta si nu renteaza.caut ceva solventi sau creme, poate reusesc sa scot plasticul ala.

| Bula a răspuns (pentru controlby):

E greu de scos plasticul topit in piele.
Daca ai dexteritate manuala buna, atunci ai putea face o procedura clasica:
1. Tai plasticul imediat deasupra pielii, sa ramana doar portiunile imbibate in piele.
2. Faci rost de hartie multa sugativa (folosita pentru cerneala), pui deasupra plasticului, dupa care incalzesti prin hartie plasticul cu un fier de calcat. Plasticul topit se va absorbi de hartia sugativa.
Aceasta operatie functioneaza DOAR daca pielea este piele adevarata (de la animale), nu artificiala (care e tot din plastic).

| Marbea a răspuns:

Incearca cu o crema grasa sa dai, poate mai hidrateaza si se duce.