| sweetys a întrebat:

Ma poate ajuta cineva! Am centrala electrica de la protherm si de ieri dimineata sar sigurantele si mor de frig stie cineva care e cauzaca pana luni o sa inghet

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi de la priza, de la stecher, de la cablu sau chiar de la o piesa de centrala. Rasuceste stecherul in priza ca picioarele sa nu mai fie in vechile gauri. Verifica stecherul daca nu s-a topit. Uita-te in interior si vezi daca nu se ating sarmele. Daca poti verifica si cablul de legatura. Acolo ar trebui un aparat de masura si verificat fiecare fir pe rand. Nu cred ca te pricepi. Vezi sa faci operatiunile cu stecherul scos din priza. Mai departe trebuie chemat meseriasul care face verificarea la 2 ani. Nu mai el poate umbla in centrala.

| lpavel a răspuns:

Ai un scurt circuit pe undeva, daca-l gasesti problema e ca si rezolvata... happy