| iulia12 a întrebat:

Am o centrala termica pe gaze Arctic si nu am cartea tehnica(locuinta noua, centrala deja instalata).Nu cunosc semnificatiile butoanelor si mai ales ale ledurilor aprinse.Au mai venit cei de la firma de revizie, au rezolvat.Iar acum alta problema.Nu-i pot chema mereu. Centrala nu mai porneste, are toate ledurile aprinse, primele 2 verzi(semn ca este pornita pentru.apa si pentru. incalzire calorifere)si inca 6 leduri rosii.Nu se schimba nimic daca resetez(reinitializez procedura de pornire). As dori daca este cineva amabil sa ma ajute, sa-mi trimita paginile respective scanate. Multumesc mult.

8 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Dupa marca centralei ar trebui sa cauti pe net manualul de utilizare. Poate are si vreunul din vecini la fel si stie, poti intreba si pe la ei.

| Mihaela1964 a răspuns:

Cauta cartea tehnica pe net, luand ca indicii ceea ce scrie e carcasa centralei; cu rabdare posibil s-o gasesti, eu am gasit-o pentru centrala mea si e destul e veche.Succes in cautari.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te prima data la presiune. Daca este scazuta (sub 1 bar) nu porneste desi totul indica a fi bine si atunci trebuie reincarcata centrala cu apa pina la 2 bari (sau unde este dunga mai groasa). Nu cunosc modelul dar trebuie sa fie un robinet care deschide alimentarea cu apa.

| iulia12 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspunsuri.
Fostii proprietari mi-au spus putine lucruri, pornire- oprire, presiunea care este intre 1 si 2, termostatul in regula. Posibil sa fie arsa placa electronica? Cat ma costa schimbarea ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru iulia12):

Iarta-ma, dar nu am mai intrat pe aici. Acum (cu atentie) vad ca spui de sase leduri rosii. Nu-s cam multe? Au ceva desene pe ele sa deduci ce ar fi? Pentru ca ledul rosu indica o defectiune. Cineva spunea de termostat. Nu e intrerupt firul? Eu am patit asta. Daca s-a ars placa, e grav. Costa... cit centrala. Mai bine pui una noua si ai si garantie minim 2 ani, in functie de model. In materie de microcentrale italienii sint mai buni ca nemtii (culmea!).

| dorelmarc a răspuns:

Vezi.termostatul?

| ionut671 a răspuns:

Pai care tia instalat centrala nu tiu dat si indicati de utilizare sau manual ceva