| ElenaSA a întrebat:

Am o floare aloe careia i-am pus multa apa. Am gresit. S-au desprins frunzele.Pot sa plantez frunzele cazute? Am vreo sansa sa se prinda?

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Nu cred ca se vor prinde, aloea cred ca se pinde din lastari, nu din frunze. Poti incerca insa sa tai partea care se arata a fi afectata si s-o pui in pamant.Planta mama aseaz-o pe un suport care permite scurgerea apei din ghiveci.

| ElenaSA explică (pentru Mihaela1964):

Frunzele sunt distruse.A ramas doar radacina, din pacate.Am udat-o ca pe celelalte. Nu mi-am dat seama ca trebuie sa fie udata rar.

| ElenaSA explică (pentru Mihaela1964):

Mi s-a pins aloea. Am avut noroc. Dintr-o singura frunza...

13 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Eu am plante de Aloe,care se inmultesc doar prin lastari,care ies din partea de jos a tulpinei.
Nu am incercat cu plantatul frunzei, dar nu cred ca merge asa. Lasa radacina in pamant, poate nu s-au uscat toate firelele ei, ca acesta sa se mai usuce si poate o sa-i iasa in timp vlastari, pui.Nu ai ce pierde asa, dar din frunza, slaba nadejde.

| ElenaSA explică (pentru pietrean):

Asa am facut. Crezi ca mai iese ceva din planta?

| pietrean a răspuns (pentru ElenaSA):

Daca nu au putrezit toate firele de la radacina,daca nu este afectata tulpina,mai mult ca sigur, da. Sper ca ai lasat ceva lungime din tulpina, ca sa aiba de unde sa iasa puii.O sa apara ca niste cioate mici, ori din partea tulpinii, care este in pamant, ori din cea de deasupra.

| ElenaSA explică (pentru pietrean):

Hm. Este doar radacina. S-au dus toate frunzele.

| pietrean a răspuns (pentru ElenaSA):

Nu conteaza, daca radacina mai are ceva "viu"in ea(taie ce este putrezit).Ai rabdare, nu o mai uda asa des, mai ales acum iarna si....asteapta,poate o poti salva.Nu ai ce pierde, daca-i lasi radacina in pamant si ai grija de planta.

| ElenaSA explică (pentru pietrean):

Multumesc pentru raspuns.

| SweetChild1 a răspuns:

Înceracă, eu așa am făcut am făcut și a mers. Dar trebuie să fie sănătoase. Colega mea mi-a dat o frunză pe care am plantat-o și așa am floarea.

| ElenaSA explică (pentru SweetChild1):

A mai ramas o frunza intreaga.Ai pus-o direct in pamant?

| ElenaSA explică (pentru ElenaSA):

Da, direct in pamant. Si am udat-o.

| dragutza78dragutzica a răspuns:

Dpind de cat de tare s-au deteriorat, dar poti incerca cine stie poate merge.

| RasadPlant a răspuns:

Nu ai nicio sansa