| Paulablidar2403200102101999 a întrebat:

Am o grindă de 600 cm lungime 15 cm lățime și 10 cm înălțime.Cum aflu câți metri cubi are grinda?

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Simplu. Ma intrebi pe mine. Are 0, 09 metri cubi.

| regis a răspuns (pentru minrest):

Sau pe cineva care e mai atent unde se pune virgula...
De fapt are 0, 09 mc. Fara a calcula, trebuie sa îți dai seama ca o astfel de grinda nu poate avea aproape un metru cub...
Ca sa afli singur, sa nu te complici cu multipli, cel mai simplu e sa transformi fiecare dimensiune in metri, după care să faci înmulțirea. In acest caz vei avea 6mx0, 15mx0, 1m=0, 09mc.

| minrest a răspuns (pentru regis):

Ai dreptate, am corectat.

| Paulablidar2403200102101999 explică (pentru regis):

Mulțumesc pentru răspuns...Am făcut așa doar că nu eram sigura