| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu centrala de apartament Motan. Are presiunea foarte mare. Care stie sa imi zica ce pot sa ii fac sa scada la normal la 1.2 bar. Acum e la 3. Care poate fi cauza? Urgent. Sunt singur acasa si trebuie sa o rezolv.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu te speria, cel mai probabil ai umplut instalatia pana la 1, 2 bari cu apa rece. Pornind centrala, a crescut temperatura apei din instalatie si este normal ca presiunea sa creasca.
Ca sa scazi presiunea nu trebuie decat sa aerisesti fiecare calorifer, iar daca nu e suficient, poti goli putina (daca nu ai robinet de golire, tot prin aerisitor).

| carpediem a răspuns:

Fie nu-ti inchide bine robinetul de incarcare al instalatiei de incaltire si se incarca usor, fie ai spart schimbatorul de caldura si-ti baga apa de pe sanitare in incalzire. Mai probabil e varianta 2. Vasul de expansiune preia surplusul de presiune nu adauga, intr-adevar daca nu mai lucreaza membrana creste presiunea la cald, insa nu cu 1, 8 Barr. E mult cred. Deasupra vasului ai o valva (ventil de masina), apasa foarte scurt pe el, daca iese apa e spart, daca iese aer e ok vasul. Inchide alimentarea cu apa rece si vezi daca mai creste in timp ce functioneaza incalzirea. Daca nu mai creste e spart schimbatorul de caldura.

| hd04wbw a răspuns:

Prietene e vorba de un vas de expansiune care nu mai tine presiunea. Daca presiunea creste in jur de 3 bar o sa dea afara supapa de siguranta aflata sub centrala.Adica o sa curg apa.E bine sa nu umbli tu la centrala sa o duci la presiunea optima.Se poate face si asta dar trebuie sa golesti putin instalatia iar apoi incarcata la presiunea de 1.2 bari.Ideea e ca apoi trebuie aerisite toate radiatoarele iar incarcarea se face la o temperatura medie, nu in timpul functionarii centralei. Temperatura medie inseamna nici la rece nici la cald. Oricum in timpul functionarii centralei pe modul de incalzire presiunea creste, dar daca nu da supapa afara e bine sa o lasi asa. Daca vezi ca persista problema cheama un specialist ( ar fi bine sa vina cei care ti-au facut verificarea tehnica ultima data ). Spor la toate ( nu iti fa probleme nu se intampla nimic ).

| FakeADN a răspuns:

Ai supraincarcat instalatia. Mai goleste din apa, pana la 1.2 - 1.4 bar.
Fa-o doar atunci cand apa este rece in calorifere!