| anonim_4396 a întrebat:

Am o sobă care scoate fum pe deasupra când fac focul. Ce pot face să nu mai iasa fum?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Curăță hornul. Daca nu se rezolva, mai trebuie înălțat. Fumul indica tirajul insuficient; după ce se încinge, orice horn are tiraj, dar la rece, mai ales când afara nu e foarte frig sau plouă, hornul bun face diferența. La vant riști sa nici nu arda.

| TenorIon a răspuns (pentru regis):

Nu sunt găuri. Iese prin sobă

| regis a răspuns (pentru TenorIon):

Nu am scris de gauri. Curata hornul.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu are fisuri vizibile, principala problema este tirajul slab, zic eu.
Mai ales daca iti iese fum pe usa, cand o deschizi.

| niko23 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Hornu trebuie sa treaca de coama caasei gaura din soba care da catre horn trebuie sa nu fie dreapta ci anclinaata an sus catre horn, banueesc ca nu ai hoornnu cu plecare de la soba direct sus

| Ineys a răspuns:

Sa astupi pe acolo pe unde iese fum?

Sper ca nu te referi la cos. Pe cos e necesar sa iasa fumul...

| TenorIon a răspuns (pentru Ineys):

Nu la coș. Cu ce ar fi cel mai bine sa astup?

| Ineys a răspuns (pentru TenorIon):

Amestec de aracet, pamant galben(lut)si oxid de culoarea sobei. Amestecul trebuie sa aiba consistenta unei bucati de plastilina.

Sau daca vrei ceva mai simplu un chit d-ala de gresie/faianta.

Banuiesc ca sunt mici gaurile deci n-ar trebui sa fie problema.

| TenorIon a răspuns (pentru Ineys):

Nu sunt găuri.Iese prin sobă

| adriantraian a răspuns:

Poti sa pui in jurul plitei ată de azbest.