| Georgia_1376 a întrebat:

Am primit niste bulbi de lalele olandeze.Cam la cati cm le pot planta? Daca puteti sa imi povestiti putin despre ele ma refer la cei care au mai plantat lalele

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mami a răspuns:

la 12 cm adancime si 15 cm unul de altul intre randuri am lasat 20 cm
dar eu le plantez de obicei la sfarsitul lui septembrie
avand in vedere vremea calda din aceasta luna sper sa nu fie prea tarziu asta vei vedea la primavara cate vor inflori
am in jur de 400 lalele rosii in curte si gradina care este acum transformata in gradina de flori
nu am combinat culorile de lalele deoarece albinele le polenizeaza si apoi apar combinatii de culori ceea ce am evitat
tot la 2 ani scot bulbii de lalele in iunie dupa ce frunzele se ofilesc si le las la repaus la loc uscat in umbra pana la sfarsitul lui septembrie cand iii sadesc
daca vrei sa le grabesti inflorirea si ai spatiu sa ii sadesti in sera sa pui bulbii in august in lada de jos in frigider pentru o luna de zile

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| aneta_1761 a răspuns:

Nu sint asa de sensibile cam la 10 cm si in primavara cu siguranta te bucuri de florile lor