| anonim_4396 a întrebat:

Am probleme cu prizele in casa. De vreo saptamana se aude un bazait de la prize dupa care nu mai functioneaza. Isi revine dupa cateva secunde... Dar e enervant asa. Plus ca mi-e teama ca ar putea sa mi se strice computerul, tv-ul si alte chestii de genul. Ce ar putea fi?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Undeva la o priza ai un contact imperfect.Cand auzi bazaitul stai cu urechea la fiecare priza sa vezi de unde se aude.Ti se poate strica aparatura din casa.Rezolva cat mai repede.

| maradi3 a răspuns:

Contact imperfect, clar! Grij' ca-ti poate lua foc! Doar daca nu ti-au bagat astia gaz pe fir! happy

| stlucian a răspuns:

Daca TOATE prizele au aceiasi problema ar putea sa fie de la siguranta/ele din tablou.Acum depinde de ce tip de tablou de sigurante ai:

-model vechi cu sigurante fuzibile(patroane)
http://www.roexpo.ro/......5_mare.jpg
unde contactele pot fi oxidate(o moneda in interiorul capacului de insurubare poate rezolva problema)

-noi
http://www.ro.all.biz/img/ro/catalog/12608.jpeg
astea doar inlocuite fiind prevazute cu un bimetal+arc de cuplare/decuplare

Totusi contacteaza un electrician inainte de avea surpriza neplacute si pana vine el limiteaza consumul (frigider/pc/tv). :-bd

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contact imperfect.Refa contactele sau cheama pe cineva care stie.

| LIN2010 a răspuns:

Este clar un contact imperfect, la prize, daca ar fi din tabloul de sigurante nu ti-ar functiona nimic ce folosesti in prize. Daca nu esti un minitehnicus, atunci cel mai bun lucru este sa chemi un electrician(sa-ti refaca la prize contactele sau sa inlocuiasca prizele defecte). Pentru PC/smart Tv/LCD/laptop, recomand un circuit separat din tabloul de sigurante prevazut cu un disjuncor de 16A,cu releu diferential, fir de protectie si dispozitiv de protectie la supratensiuni. Respecte

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Cheama un electrician sa se uite nu umbla tu ca este foarte periculos, ai un fir "impuscat" undeva sau legaturile imperfecte

| SomeoneXYZ a răspuns:

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri. Am chemat un electrician si a rezolvat problema.