| Lauramee a întrebat:

Am pus conectat un mini ventilator in prelungitor in care am conectat laptopul si prelungitorul e bagat intr-o priza. In alta priza am alt prelungitor bagat in care am doua veioze..cand am pornit ventilatorul a palpait veioza care este bagata in celalalalt prelungitor, intrebarea mea e de ce? Ca nu e in acelasi prelungitor sau priza...si acum se intrerupea putin televizorul cand umblam la ventilator si tot asa sunt alte prelungitoare

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Consuma prea mult o sa faca scurt circuit prelungitoarele tale alea de doi lei.

| Lauramee explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca habar nu ai sa dai un raspuns care sa ajute, nu mai da, mai ales ca faci si misto
La revedere

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Lauramee):

Nu am facut misto de tine, suprasoliciti firele desteapto

| halogen001 a răspuns:

Un ventilator obisnuit consuma intre 30W-60W, iar unul mic si mai putin si atunci presupun ca ventilatorul face scurtcircuit sau are un condensator mare care se incarca brusc cand e conectat la priza si taie curentul.

| Lauramee explică (pentru halogen001):

Si e ceva de ingrijorare sau?

| halogen001 a răspuns (pentru Lauramee):

Da. Nu e normal sa se blocheze tot curentul. Ar putea fi si o rezistenta mare, un contact imperfect in retea. Ar trebui verificat ventilatorul, instalatia electrica.