| anonim_4396 a întrebat:

Am pus o plantuta in apa ca sa prinda radacini si voiam sa stiu cand ar trebui sa o plantez. Adica radacinile sunt albe si au acum cam jumatate de centimetru. Imi dau seama ca trebuie sa fie mai mari. Planta e foarte micuta, 3-4 centimetri. Nu stiu ce specie e, stiu doar ca e o planta suculenta.
Deci cam cand sa o plantez? Si pana atunci ar trebui sa pun ceva in apa?

Răspuns Câştigător
| LadyMelian a răspuns:

Apa trebuie schimbata o data la doua-trei zile pentru ca planta consuma mineralele din apa pentru a-si dezvolta radacini.Mai lasa planta o saptamana pentru ca radacinile sunt prea micute si fragile si risti sa nu fie suficient de puternice incat sa isi creeze "drum" prin pamant.E cumva Calansoe (Kalanchoe)? Intreb pentru ca si eu am un puiet de planta suculenta tot atat de inalt si stiu ca de obicei daca e planta suculenta si nu e cactus atunci e Calansoe laughing

| anonim_4396 explică (pentru LadyMelian):

Nu, nu e Calansoe laughing
Si din ce stiam eu exista foarte multe varietati de plante suculente. Da un search cu succulent plants pe google images si o sa vezi cate feluri de plante apar. Asa de curiozitate.
Uite asa arata planta mea(cea din stanga, primplan), dar nu atat de uscata: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/......ps?/images
E fotografiata de sus, e mai frumoasa cand o vezi toata (am si una mare)
Iti multumesc pentru raspuns!

| LadyMelian a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca sunt 'n' feluri de plante suculente.Numai eu am acasa 8 feluri.In ultimul timp am dat peste oameni care s-au ales cu Calansoe si m-au intrebat ce e, stiau doar ca nu e cactus laughing.Iar intamplarea face chiar sa astept sa faca mustati un puiut de Calansoe de aceeasi dimensiuni.Din pacate link-ul nu am putut sa il accesez.

| anonim_4396 explică (pentru LadyMelian):

Ciudat eu pot :-? Incearca-l pe asta.
http://fangx2.wordpress.com/page/2/
Prima fotografie, planta din stanga jos si a doua fotografie primplan. Numai ca aia din poza e foarte albicioasa spre deosebire de a mea.
Stii cumva cum se numeste?

Prima fotografie

| LadyMelian a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa conturul rosu as zice ca e Aeonium Hierrense. Ala e pui.Asa arata la maturitate.
http://public.fotki.com/morisdl/mie-piante-grasse/aeoniumhierrense.html

Oricum face parte din familia Aeonium, asta e sigur.

9 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Acum poti sa aflii daca ai mana buna la plantat. La mine s-a intamplat sa le plantez si fara radacina si tot s-au prins - depinde de fiecare in parte. Dupa ce o platez o ud zilnic pana observ ca s-a prins. Daca are putine radacini, poti sa o pui pentru ca daca are apa, deja radacinile se prind de pamant si incep sa creasca.

Mult noroc!

| niculita4tpu a răspuns:

Da, poti s-o plantezi, daca deja are radacinile de care ai zis. Ai grija sa fie ud pamantul si cum o ingrijesti in viitor. Bafta!

| SimpluAndrei a răspuns:

Mai las-o o zi, dupa planteaz-o.

| Lavvvo a răspuns:

Mai lasa planta in apa o zi -doua pentru a fi sigura ca au crescut bine radacinile.