| Arthiom a întrebat:

Am si eu o problema cu o teava de canalizare. In urma unor lucrari prin gradina, mai exact sapat un sant pentru o noua conducta de apa rece, norocul a facut sa dau si de conducta de canalizare, pe care nu am lovit-o si nici nu am atins-o, teava de apa trece pe sub ea, toate bune si frumoase pana cand am astupat santul, si la vreo 3 saptamani dupa vad o denivelare in gradina, o denivelare uda. fix in locul unde se intersecteaza conducta de canalizare cu cea de apa si culmea, exact in locul ala e imbinarea intre doua tevi de canalizare. S-a lasat pamantul de sub ele dupa ce am sapat cred si acum picura apa pe acolo. E vreo modalitate sa "sigilez" sau sa refac iar imbinarea? Nu pot sa desfac tevile si nici sa opresc canalizarea, mai ales ca zona face operatia dificila.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Prima data desfaci iarasi pamantul pana sub imbinare.
Daca conducta este sparta, bucata trebuie inlocuita cu totul.
Daca doar s-a desfacut imbinarea, atunci doar trebuie pusa la loc.

In ambele cazuri, imbinarea trebuie din nou etansata (in functie de materialul din care e facut), sub conducta se pun pietre mai mari si strat de nisip in care sa se sprijine si sa fie atenuate dilatarile si socurile.
Intreaga portiune de unde a fost desfacute tevile se pune in pat de nisip pentru amortizare.

Imbinarile tevii de canalizare se "sigileaza" astfel:
a. teava de fonta sau de ciment - chit amestec de chit de geam gri si praf de ciment, proportie de 3:1, framantat bine pana la uniformizare
b. teava PVC - garnitura de cauciuc special facut pentru acel tip de teava sau lipitura (la uscat) cu adeziv CODEZ sau echivalent, facut pentru PVC
Etansarile se fac in stare uscata, pe suprafete curatite bine.

Recomand sa chemi un instalator cu experienta, care va reface imbinarile si patul tevii asa cum trebuie: meserias!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sapi vezi cum sta treaba si daca e ceva spart ca sa nu inlocuiesti tevi cauti o conectie din cauciuc, cum sa explic cauciuc care intra pe teava ta e ceva special facut, nu stiu daca in RO sunt dar ar trebuie sa fie, ceva gen coliere.Tai teava pe spartura si pui coliru ala si se prinde cu cleme si ai terminat lucrarea.Simplu doara munca cei mai multa. Iara deasupra unde ai sapat pui nisip, deci pui nisipu peste teava nu sub teava. Daca pui nisip sub teava care e smecheria ca eu nu mam prins? Nisipu la o lucrare de genul asta, apa, sau canal se pune deasupra, se pune stiu si eu un sfert de sant deasupra tevilor, Nu sub tevi.Atunci cand pamintu se lasa nisipu nu va apasa pe teava ca pamintu, nisipu daca se lasa el se va prelinge sub tevi, deci se va duce sub tevi in cazul in care pamintu se lasa.De aia se pune nisip peste tevi in sant, o treime sau poti sa pui si juma de sant, depinde ce bani ai.Sub teava pamintu trebuie sa fie tasat, asta la o lucrare noua.In cazul tau lasa-l asa ca daca pui nisip peste teava ala se va duce sub sau ceara poti uda nitel si se duce nispu exact sub teava si se taseaza.Atentie nu uda nisipu la o lucrare noua, adica la un sant total descoperit unde tevile is expuse si nu le tine nimic in pozitie.Ce zic eu aici poti sa faci doara in cazul tau.Deci colier de cauciuc ala nai treaba.Ar mai fi o alta metoda, dar depinde ce e acolo daca e fisura sau spartura. Daca e fisura sapi nitel in jur si sub si bagi ceva beton, lasi sa se usuce si ai terminat lucrarea simplu si rapid. Daca e spartura mai mare, bandajezi cu ceva cauciuc teava, legi apoi torni beton de jur imprejur si iar lucrarea e gata.Sau tai teava undei sparta, cauti un alt capat de teava ceva mai mare si lung, astfel sa se spurapuna destul peste ambele capete bagi acolo, apoi torni beton si iar lucrarea e gata. Teava asta de canal nu trebuie sa fie perfect sigilata desi e de preferat ca altfel intra radacini de copaci de buruieni in teava. Dara daca pui cu beton cum am aratat este mai mult decat trebuie.Tu alegi cum vrei sa faci. Spor la treaba.

| Arthiom explică:

Am gasit spuma asta, pentru etansare cica, da oare merge pusa daca teava inca picura?
http://www.soudal.ro/......canalizare

| tyty_1947 a răspuns:

Pentru detectie pierderi de apa si tevi sparte in pamant apelati la Instalator militari si veti primi un raspuns avizat. Tel 0724128394
http://www.instalator-militari.com/