| adreanse a întrebat:

Am spalat pereti de mucegai cu apa si clor, si am dat si cu anti mucegai, s-a luat negreala, dara inca se mai vede pe alocuri. credeti ca pot sa incep sa dau cu vinarom?

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca ai avut grija sa il lasi sa se usuce bine, chiar foarte bine, e OK. Oricum, toata negreala nu vei putea sa o scoti. Insa sa ai grija ca inainte de vinarom sa dai cu amorsa, altfel poti avea surprize sa iti iasa petele si prin vinarom. Si ideal ar fi sa dai cu vinarom care contine teflon, este special impotriva mucegaiului. Adevarul e ca orice zugrav bun stie ca vinaromul, ca si geamurile termopan sunt "moartea peretelui", ca avind oricare din cele doua sau amindoua, cresc serios sansele ca peretii sa faca mucegai sau igrasie. Eu la peretii deja "bolnavi", care au avut deja igrasie sau mucegai, recomand sa se dea mai bine cu var pe ei. E si mai sanatos, si mai sigur, si mai ieftin. Si, daca varul e pregatit cum trebuie, nici nu se vede diferenta intre peretii varuiti si cei dati cu vinarom.

leonardk
| leonardk a răspuns:

Daca nu vrei sa refaci tencuiala, poti incerca cu o vopsea lavabila antimucegai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai sa rezolvi nimic daca nu hidroizolezi peretele. Mucegaiul va aparea mereu, indiferent cu ce solutie il combati. Nu mai cheltui banii pe solutii cu efect de moment!

| GaBy*YOUr*DrEaM a răspuns:

Nu are rost sa dai cu nimica altceva singuru lucru care il poti face e sa dai tot jos pana la tencuiala si la mine aparea da pana nu am facut asta nu a iesitwinking

| LysaLysa a răspuns:

Impotriva mucegaiului foloseste "SAVO". Este exact ca la tv. In 15 minute a disparut tot mucegaiul. Sper sa te ajute!winking

| emily a răspuns:

Si eu am aceeasi problema intr-un colt al camerei; am dat cu Savo dar efectul dureaza cam o luna si mucegaiul reapare.

| titel12 a răspuns:

Www.antimucegai.ro, adevarul este ca tratarea unui perete nu se realizeaza in 10 min ca la tv. acolo se face reclama la NaOCl (hipoclorit de sodiu) adica inalbitor. pe piata costa 1, 5lei litru, de ce sa dai 50 lei litru. ok acum sa-ti explic ce inseamna tratarea unui perete infestat cu mucegai. se face in trei etape, prima data pregatesti peretele. adica il usuci cu o aeroterma sau pistol cu aer cald, se curata cu un smilgher sau un burete aspru, dar cu grija sa nu imprastii sporii de mucegai. etapa doua este sa umezesti peretele cu solutie rezistenta la mucegai pe baza de biocid si NU pe baza de CLOR. se lasa trei zile sa se usuce. etapa a treia, se protejeaza peretele obligatoriu cu o vopsea lavabila rezistenta la mucegai. recomand sa se foloseasca solutii si vopsea de la acelasi producator, folosesc substante avtive care conlucreaza. etapa a patra este facultativa, numia daca doresti poti da a doua mana de vopsea. intra pe Ziare.ro, gasesti in Arhiva despre Mucegai articole scrise de mine. Succes

| JOHNGOGU a răspuns:

Dai cu savo eu l-am incercat