| cherybloom a întrebat:

Am un bonsai luat de la targ. Dupa aproximativ o saptamana frunzele s-au ingalbenit si cad.sta pe birou la mine soarele ajunge cam 5 minute la el si in rest are lumina, il ud cu apa de la robinet si il pulverizez.Ce pot sa fac sa nu i mai pice frunzele si sa creasca bine? o zi frumoasa si multumesc anticipat

1 răspuns:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Apa de robinet e principalul vinovat! Cauta alta sursa, o fantana sau un rau.Nu fuma in apropierea lui, si aeriseste camera, caci are nevoie de aer proaspat.Ca sa-i oferi conditii cat mai aproape de mediul natural,vasul in care este trebuie sa fie gaurit,si asezat in altul, unde sa-i pui apa, astfel incat sa se,, hraneasca,, singur.