| DevidALex a întrebat:

Buna,Cum se intretine o orhidee in mod corespunzator?
O intrebare adresata celor care detin sau au cunostinte despre flori,Nu doresc "citate" de pe internet,ci pur si simplu voi cum va intretineti orhideea? La mine camera nu e foarte luminoasa,O tin la geam,insa cand coboara soarele si nu sunt acasa,cam bate inspre ea,asta se intampla cand soarele coboara jos,In principiu,doresc informatii despre ingrijirea ei,udare, umiditate, lumina, este necesar un pulverizator...etc
Multumesc Anticipat, O zi faina sa aveti!

PS : Una deja mi se oflise si a inceput sa ii pice florile,insa sunt sanse sa fie datoria faptului ca magazinul respectiv nu a intretinut-o,a murit foarte repede de la achizitionare,cealalta o am de aproape o saptamana, si ii doresc o soarta opusa a celei din intai.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

- O tin la fereastra (intr-un loc cu multa lumina, dar nu direct in soare, la o fereastra in care nu bate soarele direct).
- Intr-o camera bine aerisita in permanenta, caci are nevoie de aer curat (eu o tin in sufragerie unde am si balconul) si o feresc de frig sau de caldura mare.
- o ud 1 data la 10 zile, nu o las sa i se usuce pamantul si are nevoie de apa cat mai curata (fara calcar), asa ca o ud cu apa plata (daca ai apa de izvor/ cismea/put ar fi perfect), caci apa din orasul meu este extrem de dura, si am grija sa nu-i ud frunzele deoarece se pot usca din aceasta pricina.
- 1 data pe saptamana o inec scufunzand-o in apa dar doar partea inferioara, cu ghiveci cu tot, dar nu mai mult!
- 1 data la 2 ani o replantez intr-un compost special pentru orhidee format din polistiren si scoarta de pin, ce se gaseste magazinele specializate. Si ii mai adaug si ingrsamant special pentru orhidee 1 data pe luna.
- daca prinde purici, acarieni, capuse, folosesc doar insecticide speciale de orhidee.
- si pentru ca-i plac taniturile, i-am adaugat in sol un dop de pluta de la o sticla de vin rosu, taiat in bucatele mici.

Cam atat... happy sper ca te-am ajutat!

| DevidALex explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfaturi, O seara faina! big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru DevidALex):

Multumesc asemenea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand o scufund, o las doar cat ies bulele, cand nu mai ies bule de aer, o scot!

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

PAi, secretul e in chestia ca nu trebuie sa o uzi direct in ghiveci, trebuie sa asezi ghiveciul intr-un vas cu apa, iar ea, o planta parazita, isi ia apa necesara )) Bafta!