| Ionutszu a întrebat:

Am un copac plantat, l-am primit, nu stiu ce copac este, probabil mandarin sau lamai dupa frunze. Problema e ca il am de 1-2 ani si nu a facut nici un fruct, are cam 1.2 m inaltime. Este prea devreme sa ma astept la un fruct sau ar trebui sa ii ofer conditii mai "speciale" ( ingrasamant, mai multa apa si lumina )?

2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Întâi de toate, asigură-te că a fost altoit corect. happy Altfel nu va înflori.
Are nevoie de multă lumină și căldură, dar nu și de inundație. Îi dai apă, doar atât cât e necesar.
Lămâiul meu mi-a dat doar un fruct, abia după 5 ani. Pe urmă, a fost mai darnic. Eu nu l-am primit/ cumpărat, ci am sădit doar câțiva sâmburi dintr-o joacă.
Caută pe internet informații despre creșterea și îngrijirea lămâilor/citricilor, fiindca sunt o multime de sfaturi.

| relian a răspuns:

Dupa frunze,vezi petiolul frunzei, adica codita, daca e cilindrica fara aripioare atunci e lamai, daca nu altceva, adica portocal, mandarin etc.
Lamaiul obtinut din samanta face fructe dupa 10 ani, ma mira ca la flore a facut dupa 5, vorba ei a fost ea mai norocoasa.
Dar ca idee lasati plantele la locul lor, nu le mai chinuiti in casa.In casa stai tu, ce se mai pune mobilier, afara plantezi copaci de care doresti si cu frunze persistente si cazatoare, asa ai plante verzi tot timpul anului.
Nu mi-a placut niciodata sa tin animale pasari incuiate, plante crescute in caa in conditii naspa, aia este un fel de puscarie laughing