| Naavin a întrebat:

Am un lamai destul de mare, care pana acum doi ani nu a facut nici marcar o floare din cauza ca nu stiam ca trebuie tuns. Anul trecut l-am tuns si a facut o floare care a cazut.
Anul acesta l-am tuns si i-am luat un ingrasamant special.
Intrebare: ingrasamantul scrie ca se aplica diluat in apa pe radacini o data pe saptamana dar se poate si pe frunze, intr-o concentratie ceva mai slaba. De cate ori as putea sa fac lamaiul pe frunze cu acest ingrasamant? Nu scrie pe pachet, dar am o prietena care spune ca ea de cate ori trece pe langa el ii da ingrasamant si are doi lamai de abia stau de plini de fructe ce sunt. Nu i-ar face rau sa ii aplic atata ingrasamant? De cate ori pot sa il pulverizez cu ingrasamant pe frunze?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-a fost altoit, atunci nu va face nici flori, nici fructe!
Lada in care este plantat lamaiul trebuie sa aiba volum suficient de mare pentru un copac mare, de cel putin 1/4 mc.
Nu orice pamant ii prieste lamaiului. Vorbeste cu cel care l-a altoit (sau alt gradinar cunoscator).
Udarea si ingrasamantul se asigura in functie de pamant si de marimea lamaiului.
Tunderea lamaiului este bine sa fie facut de un gradinar cunoscator a citricelor, cel putin pana ce inveti si tu.

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu e vorba de ingrasamant sau de pamant trebuie altoit.

| tiberiug a răspuns:

Ingrasamantul aplicat in exces poate cauza caderea florilor. Asa ca cel mai bine este sa respecti tratamentul.