| bogdan90_6098 a întrebat:

Aproximativ câți saci de ciment intră la un metru pătrat de bolțari sau la un metru cub? Sacii sunt de 40Kg + nisip, iar bolțarii sunt cu goluri de aer 20x20x40.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

La un mc cub plin, ai avea 16 saci de ciment. Insa ca sa calculezi mai exact, trebuie sa stii cit de mari sunt golurile ce le vor avea boltarii. Dar cred ca cu 13-14 saci iti vei face treaba.
La metru de perete, depinde de grosime, daca e de 20 (una din laturile boltarului), intra vreo trei saci, daca e de 40, vreo 6.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Calculeaza cu raport ciment : nisip de 1:3.
Golurile de aer nu trebuie umplute, doar spatiul dintre boltari.
Acum ia creionul si hartia si poti calcula.

| GdX a răspuns:

Depinde cat nisip pui, recomandat nisip 1:3, dar sunt multi care baga foarte mult ciment. Dar ce vrei sa faci, sa umplii boltarii?, aia nu se umplu cu ciment.