| iubire1yahooo a întrebat:

As dori sa stiu cat m-ar costa instalarea unei centrale pe lemne materiale absolut tot

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

O centrala simpla, eficienta si ieftina este Hoterm. O gasesti la 2500 RON in tara, la care se mai adauga transportul, care nu e o avere. Sau poate ai pe cineva care sa o cumpere din Ungaria, direct de la fabrica (din Arad sau Oradea sunt mai putin de 100 de km) si iti garantez ca iti scoti transportul si iti raman bani.
Pe langa centrala poti sa mai socotesti aproximativ:
- 2000 ron caloriferele cu robinete (de preferat termostatate)
- 500 un boiler electric cu serpentina pentru baie
- 1000 manopera
La aceasta suma se adauga tevile, fitingurile (greu de estimat fara o schita), accesorii suplimentare (vas de expansiune, pompa de recirculare, cos de fum etc), precum si eventualele "optionale", cum ar fi de exemplu un UPS care sa iti asigure functionarea pompei de recirculare in cazul unei pene de curent.
Acea trecere de pe lemne pe curent eu unul nu o recomand. Este un consumator imens, nu ti-ai dori sa porneasca accidental sau sa o uiti pornita cand pleci in concediu...

| einenebun23 a răspuns:

In jur de 1000-1500 de euro costa acuma ne-am pus si noi de vreo 5 luni si ne-a costat 50 de milioane dar depinde de care centrala iti cumperi.

| NopeCheers a răspuns:

Pai centrala cumparata si instalata cam 30 de milioane depinde si de centrala si depinde si de instalator cat cere dar in medie 25-30 de milioane.

| Dorohoi32 a răspuns:

Pai te-ar costa cam 50-60 milionae