| sebark a întrebat:

Salut,am o intrebare. Cat m-ar costa pretul unei centrale termicepe lemne cu toate instalatile?

P.S.:Suprafata este de 200 de mp^2, avand 5camere

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Presupun ca sunt 2 sau 3 nivele de incalzit, ai nevoie de o centrala de cel putin 45KW (preferasbil 60 sau chiar mai mare), respectiv circuite din cupru si 1-2 calorifere in fiecare camera + bai + hol + bucatarii.

Un asemenea ansamblu te poate costa in jur lde 15-20 mii lei, sau chiar mai mult, in functie de marca instalatiei, respectiv de conditiile particulare de instalare.

Un instalator bun iti poate face un calcul estimativ mai exact, la fata locului.

1 răspuns:
| Karina85 a răspuns:

Sunt multe de luat in calcul, materialul din care se face instalatia, tipul centrale cu sau fara gazeificare, eu v-as recomanda cu gazeificare, si asta spun din experienta, am Viessmann Vitoligno de cativa ani. Luati in calcul si un puffer, costul variaza desigur in functie de volum. Firma care se va ocupa de instalatie va putea sa va faca un calcul cat mai precis.