| BoBByBlack1241 a întrebat:

Au venit cei de la gaze sa schimbe contuorul.
Aveam (pe contuorul cel nou) 4.083 si ziua urmatoare 5.325 metri cubi de gaz. Adica am consumat un metru cub?
Funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai consumat peste 1 mc, respectiv 1, 242 mc, este greu de facut o simpla scadere?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce se poate sa fi consumat. La un apartament de 3 camere si 2 persoane am consumat 176 mc pe luna decembrie, respectiv cca 5, 6 mc pe zi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioandelasal):

Centrala fara condensatie cu 80 de grade in calorifere lasata sa mearga 24/24? Mi se pare imens.

| Ioandelasal a răspuns (pentru KodrutZ):

Am o centrala Ariston, nu cunosc detalii.
Am gresit la zile, nu am fost in apartament 4 zile dar am lasat centrala sa mearga pe automat.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioandelasal):

Hmm, ai face bine sa testezi citeva zile niste ajustari. La mine de exemplu, daca setez cu juma' de grad mai mult pe termostat, inseamna cam 25-30% la factura. In cazul meu, discutam de o centrala in condensatie si temperatura de 21.4-21.8 ziua si 20.4-20.8 noaptea. Bine, din pacate etajul 4 si cam multi pereti exteriori, dar oricum consum vreo 4-5 mc pe zi daca merge centrala in nestire (de pe la -15 afara in jos). Merita sa testezi un pic, pina la urma sint banii tai si e pacat sa arunci cu ei pe geam.

| Ioandelasal a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu ma pricep. Centrala a fost verificata in septembrie si gasita in regula.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nici eu nu ma pricep, dar m-am documentat inainte de a pune centrala si dupa. Faptul ca e in regula la verificare asta nu inseamna ca nu o folosesti cu setari aiurea si arzi bani degeaba. De asta zic.

| BoBByBlack1241 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am intrebat :
De la 4, 083 la 5.325 inseamna un metru cub si ceva?

| BoBByBlack1241 explică (pentru Ioandelasal):

Nu imi pasa ma omule de valoarea fixa ca pot face si eu un calcul simplu
(mate-info) ma intrebam daca inseamna un metru cub 1.000.Multumesc!

| Ioandelasal a răspuns (pentru BoBByBlack1241):

Ai consumat peste 1 mc, respectiv 1, 242 mc, este greu de facut o simpla scadere?

| darrio2007 a răspuns:

Da.Ce te mira? Eu consum in jur de 160 mc pe luna cand este temperatura mai mult de 2 saptamani sub 0 grade.Cam 5-6 metri pe zi.Vara doar cu apa calda la robinet ajung la 14-15 mc.