Întrebare recomandată | aimullah123 a întrebat:

Aveti idee cam care sunt costurile ca sa iti construiesti o magazie ca sa depozitezi lemne in ea?

23 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru depozitarea lemnelor este suficient sa faci un acoperis, iar in laterala poti pune folie de plastic.
O magazie de 3x3m poti ridica cu costuri foarte mici (cateva sute de lei), daca procedezi destept:
- sapi 4 gropi pentru paharele stalpilor de sustinere, de suprafata minima 80x80cm si adancime de 50cm.
- cele 4 picioare le poti face din grinzi (cel putin 15x15cm) sau din 4 tevi de otel groase (minim 3" ) sau alte profile rezistente
- in cele 4 pahare asezi vertical cele 4 stalpi, capetele grinzilor asezate pe cate o piatra mai mare (pentru sprijin), dupa care torni beton in pahare. In beton poti pune si bucati de piatra, cat pumnul, pentru a economisi ciment. Betonul se amesteca din 1 lopata ciment cu 3 lopeti nisip de fluviu, adaugand apa pentru amestec semi-uscat (amestec identic cu cel pentru trotuare, garduri, etc.).
- stalpii se pun in pozitie verticala si se vor sprijini cu scanduri, pana ce betonul se intareste (cca. 2 saptamani), dupa care se vor indeparta
- cand betonul din pahare s-a intarit, se egalizeaza inaltimea stalpilor (dupa boloboc sau furtun cu apa, prin taierea plusurilor)
- se prind cate 2 grinzi (de paralele peste varfurile picioarelor de sustinere (se prefera si prin incastrare), dupa care se unesc grinzile perpendicular si paralel. Astfel se va forma rama de sustinere a acoperisului.
- se mai face inca o rama (din cornuri de brad), inaltat intr-o parte cu cca. 1m, incat acoperisul propriu-zis sa fie suficient de inclinat. Se mai prind inca 2 cornuri intermediare, la distante egale, prin mijlocul ramei inclinate.
- pe rama inclinata rezultata se fixeaza leturi de tigla, asezate de-a latul (perpendicular) fata de inclinare, la distante potrivite pentru materialul folosit la acoperirea magaziei
- acoperim magazia cu: tigla, tabla, hartie catranata (ce avem).

E recomandat sa ceri ajutorul unor oameni care au mai facut asemenea constructii gospodaresti.
Deoarece materialele necesare sunt putine si se gasesc in aproape orice gospodarie de la tara (unde se folosesc lemne), cel mai mult te va "costa" sa faci cinste celor care te vor ajuta cu munca si materiale. happy

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Dacă intrebam eu, îți dădeam deja două funde!

| sierra1 a răspuns:

Cărămidă/beton_armat/scânduri sau din ce?

| aimullah123 explică (pentru sierra1):

Daca imi poti spune un pret aproximativ pentru fiecare material ar fi super

| sierra1 a răspuns (pentru aimullah123):

Dar domnia ta din ce material dorește să construiască?

| aimullah123 explică (pentru sierra1):

Nu stiu sigur. Caut varianta cea mai ieftina dar care sa nu cada daca o umplu cu lemne

| sierra1 a răspuns (pentru aimullah123):

Mai scrie: suprafața, inălțimea, acoperisul,... - altfel vorbim discuții

| aimullah123 explică (pentru sierra1):

Lungime 400cm
latime 350cm
inaltime 200cm
Acoperis drept cu foi de tabla pe el cu panta in spate sa se scurga apa c

| Bula a răspuns (pentru aimullah123):

Pentru apa poti rezolva din 2500 lei.
Dar gandeste-te si la zapada care urmeaza, care are greutate mult mai mare (10cm grosime pe suprafata ta poate cantari 1 tona! ).

| 1231242 a răspuns (pentru Bula):

De ce o tonă?!

| Bula a răspuns (pentru 1231242):

De matematica, fizica si chimie. tongue
La 14mp suprafata si 10cm grosime de zapada = 1.4mc zapada
1mc apa = 1000l = 1000kg = 1tona
Chiar daca zapada este ceva mai usoara decat apa lichida, oricum va atinge greutatea de 1 tona.
Sunt lucruri elementare invatate (?) la scoala... tongue

| aimullah123 explică (pentru Bula):

Si daca optez pentru o constructie din BCA cu stalpi de beton armat e mai bine? Numai ca nu vreau sa torn placa sus.

| Bula a răspuns (pentru aimullah123):

Sus ai nevoie de un acoperis simplu, ca la un cotet sau o sura, la tara.
Stalpii (pilonii) le poti face din orice material.
Sa nu torni placa (de beton) deasupra, fiindca va fi si mai greu.
Sus ti-am descris procedura, iar la tara te poti orienta cum si-au facut altii asemenea constructii. Le poti ceresi ajutorul.

| 1231242 a răspuns (pentru Bula):

Bine, dar nu știam că suprafață x grosime dă metri cubi, nu te contrazic.

| Bula a răspuns (pentru 1231242):

N-ai umblat la scoala?
Sau ai umblat degeaba... tongue

| 1231242 a răspuns (pentru Bula):

Am umblat după fundul colegelor mele!

| sierra1 a răspuns:

Pilonii din ce să fie?

| aimullah123 explică (pentru sierra1):

Cred ca metalici

| sierra1 a răspuns (pentru aimullah123):

îi cumperi de noi sau second?

| aimullah123 explică (pentru sierra1):

Vreau sa cumpar toate materialele noi dar daca se poate as vrea sa coste cu totul 2500 lei cel mult. Se poate?

| sierra1 a răspuns (pentru aimullah123):

Te incadrezi dar le montezi tu

| aimullah123 explică (pentru sierra1):

Ok

| Crackman a răspuns:

800 daca bati cuile singur in lemn. Usa o sa fie mai scumpa