| Ciprian1994 a întrebat:

Aveti idee cum imi dau seama care este rata si care este ratoi? Din ce am cautat pe net stiu ca ratoi este acela care are coada rasucita si care nu macane, iar rata macane(nu imi dati raspunsuri de genul:"Rata e fata, iar ratoiul e baiat"rolling on the floor))))

Răspuns Câştigător
| ashlee a răspuns:

Masculul are penaj colorat mai viu (de exemplu, gatul si capul verde ori o pana viu colorata la aripa).

Femela are culori 'mute' (maro, alb).

Masculul macane foarte incet, pe cand femela macane tare si clar.

Masculii au o pana ondulata la coada, pe cand femelele nu au.

Sper ca te-am ajutat. :-)

2 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Prima deosebire este pana rasucita de la coada pe care o are doar ratoiul, chiar daca este intr-o singura culoare(alb), la cei colorati ratoiul este mai viu colorat (albastru - verde -alb )la gat si cap si chiar si la aripi, iar de macanit macane ambii(in perioada cuibaritului ratoiul macane chiar mai mult decat rata).