| Redxz a întrebat:

Buna, am achiziționat acum 2 luni un cactus pe care l-am pus in camera.De cand l-am luat a fost intr-un ghiveci mic de plastic care era in unul mai mare de lut.
Trebuie sa il replantez in cel de lut si daca da in ce anotimp?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ce cactus ai, cum arata? Te intreb, fiindca sunt o serie de cactuși care nu isi prea dezvoltă rădăcinile. Mută-l intr-un alt ghiveci, daca observi că s-a mai dezvoltat, dar in unul care să aibă găuri de scurgere a surplusului de apă. Desi, nu ar trebui să se ajungă aici, fiindca cactușii nu sunt deloc iubitori de apă. Dacă-i pui o gură de apă la o săptămână e suficient. Vasul de lut in care era asezat ghiveciul, a fost pus, probabil, cu scopul de a-i oferi un design mai aspectuos, fiindcă dacă-l vindeau doar in acel recipient din plastic nu ar fi fost deloc decorativ si nu ar fi avut vânzare.
La magazinele de tip Dedeman (raionul "grădină"), se găsește pământ special pentru cactuși (nisipos), daca vrei să il muți intr-un ghiveci mai mare.
Cu o foarfeca, tai ghiveciul de plastic pe verticala, cu atentie, fara sa desprinzi pamantul de pe radacini si asezi cactusul in noul ghiveci, cu pamant cu tot, la care mai adaugi pământ de jur imprejur. Și mai mult de o "guriță" de apă, nu-i pune. Apa multă ii va dăuna, îi pot putrezi rădăcinile, iar cactusul se inmoaie si... il poti arunca.

| Redxz explică (pentru floresdemayo):

Da vasul de lut este de ornament, iar cactusul nu este inalt si are ca un fel de puf alb pe el

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca reusesti sa-l scoti din ghiveciul de plastic cu majoritatea pamantului, nu conteaza cand il muti. Cu un cutit desprinde-l de peretii ghiveciului de plastic cat mai departe de radacina. Doar plantele care nu au pamant pe radacini se planteaza toamna sau primavara.

| Mopmop a răspuns:

Nu cred ca este un timp anume din moment ce ai zis ca il tii in camera. E bine sa il muti mai ales daca a crescut mare. Tu ai vrea sa porti pantofi cu un numar mai mic? laughing