Întrebare recomandată | TasieSimona a întrebat:

Am bagat la masina o geaca care in captuseala are puf de gasca. Problema e ca dupa spalare acel puf s-a strans in ghemotoace. Dupa uscare isi va mai reveni? Adica se va imprastia iar in toata geaca sa arate ca inainte?

Răspuns Câştigător
| fachiuion a răspuns:

DA,isi revine; si eu am mai multe geci si veste si mereu le spal asa, nu e nici o problema...
dar nu isi revine singura ca nu e airbag sa se umfle singur,laughing, dupa ce se usuca bine o bati tu cu mana si o scuturi, desfaci tu daca trebuie ghemotoacele de puf mai mari prin frecare si ciupire happy si giaca o sa-si revina la forma initiala; sunt cusaturi intre partile ei si puful nu se aduna decat in portiuni mici; bafta!

| TasieSimona explică (pentru fachiuion):

Multumescbig grin exact asa am si facut.

| mirko67 a răspuns (pentru fachiuion):

Cu siguranta isi va reveni, dupa ce se va usca 100%. Daca mai raman ghemotoace de puf, le poti zmotocii tu putin si are sa-si revina. E la fel de adevarat, ca, conteaza si calitatea penelor sau a pufului din interior. De preferat ar fi, sa o duci pe viitor, la o curatatorie. Deci nu dispera, se poate si mai rau.

23 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Din cite stiu, gecile din puf de gisca nu se spala in apa! Tocmai pentru ca nu isi mai revin la forma initiala. Daca vrei sa faci un test, ia o pana de la vreo pasare, sau mai multe, si invirte-le prin apa cam cum face masina de spalat (dar, desigur, la o scara mai redusa). Si vei vedea cam ce a iesit din puful din geaca ta. Nici o sansa sa isi mai revina! Cit de cit, poate, daca o pui la soare (atunci puful se mai deschide), dar cum a fost inainte, nicidecum, pentru ca ai deteriorat acel puf.

| fabiola a răspuns:

Depinde si de calitatea gecii, daca este una chinezeasca, ieftina nu o mai poti reface. Daca este una de calitate si fulgii au fost distribuiti proportional, dupa uscarea completa desfaci manual ghemotoacele formate!

| Mihaela1964 a răspuns:

Buna.Incearca s-o atarni pe un umeras suspendat deasupra caloriferului, eventual de galerie.Periodic scutura fulgii stransi in partea de jos, chiar atarna geaca si invers, cu gulerul in jos.E posibil ca dupa uscarea definitiva sa ramana ceva dungi pe geaca-am patit asta, au iesit numai dupa ce am dus-o la curatatorie.

| michelia a răspuns:

Sorry, nu.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Nu cred ca isi va mai reveni, dec ia-ti adio de la geaca sad

| Assu53 a răspuns:

Nu va mai arata ca inainte... se va vedea ca a fost spalata din pacate...si eu am avut aceasta problema odata

| alexandruth a răspuns:

Nu prea cred ca se poate "repara". sad

| aiCEVAcuMINE a răspuns:

Incearca sa ei la mana si sa freci acele ghemotoace care s-au format si o vei aduce cat de cat la normal

| AlinChiriac a răspuns:

Singura solutie este sa iti cumperi o geaca noua. Eventual una la fel, daca tii foarte mult la aceasta. Iti spun sigur ca gecuta ta nu isi va mai reveni dupa acea aventura. big grin

| Annya206 a răspuns:

Din pacate, cred ca nu. Am patit si eu la fel si a ramas asa. Totusi exista sanse sa-si revina. Asteapta sa se usuce. Data viitoare incearca sa mergi la o curatatorie.

| TasieSimona explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Tin sa mentionez ca am specificat ca acel puf era in captuseala deci nu este vorba nici de a cumparaa o alta geaca si nici de pieptanat laughing Puful din captuseala si-a revenit si s-a imprastiat cat de cat ca la inceput.

| fachiuion a răspuns:

Raspuns castigator

28 Noiembrie 2012 11:26
fachiuion a răspuns:
DA, isi revine; si eu am mai multe geci si veste si mereu le spal asa, nu e nici o problema...
dar nu isi revine singura ca nu e airbag sa se umfle singur,, dupa ce se usuca bine o bati tu cu mana si o scuturi, desfaci tu daca trebuie ghemotoacele de puf mai mari prin frecare si ciupire si giaca o sa-si revina la forma initiala; sunt cusaturi intre partile ei si puful nu se aduna decat in portiuni mici; bafta!
RASPUNDE
asta e rasp meu...sau admina a baut ceva?

| elag a răspuns:

Nu

| Ioanaksb a răspuns:

Nu prea mai ai sanse sa o faci ca inainte.sad

| Mari98 a răspuns:

Si eu am bagat de multe ori geaca cum ai tu si mi s-a intamplat asa, dar dupa ce sa uscat si-a revenit.dar eu i-am aranjat putin puful de dinauntrubig grin

| bulaid a răspuns:

Da, dupa ce se usuca foarte bine, trebuie uscata intinsa, o scuturi.

| xSuicide a răspuns:

Nu cred ca se va imprastia. Poti sa il piepteni sau stiu eu. Nu stiu sigur incearca metoda asta. La mine merge mereu big grin. Dupa uscare sau daca e inca ud... Nu stiu. Incearca. big grin.

| fachiuion a răspuns (pentru xSuicide):

Cum sa il piepteni, ca puful e pe dinauntru...doar nu desfaci cusatura laughing daca e ud nu se desface

| Elle9001 a răspuns:

Buna! Si eu am patit la fel aseara. Am spalat la masina geaca care, la fel, are in captuseala puf de gasca, iar cand am scos-o, puful s-a facut ghemotoace. Iubesc foarte mult geaca si imi pare rau pentru ca am spalat-o, ca am dat fff multi bani pe ea. Spune-mi te rog daca si-a revenit dupa uscare si ce ai facut sa ii dispersezi puful din interior. Deocamdata am lasat-o sa se usuce bine pe umeras. Multumesc mult!

| Tcaciuc_Gaby_1989 a răspuns:

Du geaca la curatatorie si ti-o da ca noua. Asa am facut cu una Nike cu puf si arata ca noua (inca mai pufoasa tongue ).

| Lungu_Costea_1982 a răspuns:

Buna. Am bagat la masina o geaca care in captuseala are puf de gasca. Problema e ca dupa spalare acel puf s-a strans in ghemotoace. Dupa uscare isi va mai reveni? Adica se va imprastia iar in toata geaca sa arate ca inainte?