| Raducons a întrebat:

Bună
Am cateva orhidee si nu ma prea pricep sa le ingrijesc, cred ca trebuie sa le mut in ceva mai mare si nu stiu ce pamant sa pun

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

E vorba de un amestec special pe bază de lemne (așa le place orhideelor), iar ghiveciul e musai să fie transparent, ca să ajungă lumina și la rădăcini. Pentru mai multe detalii documentează-te pe google despre această plantă, ca să înțelegi mai bine ce și de ce ai de făcut.

| mihai69 a răspuns:

Orhideele, în mediul lor natural, stau agățate pe crengile copacilor cu ajutorul rădăcinilor lor. Se „adapă" din apa de ploaie (acolo plouă zilnic timp de câteva minute), și fac și fotosinteză cu ajutorul acelor rădăcini.
Din acest motiv, ca substrat în ghivece (musai transparente) se pune un amestec de bucăți te lemn și scoarță de copac. Nu e musai nevoie de vreun îngrășământ - ale mele cresc și înfloresc mereu fără așa ceva. Le place lumina, dar nu foarte puternică, directă.

| minrest a răspuns:

Se pune lemn, nu pamant, special pentru orhidee, se pune si un ingrasamant special.

| HadesSs a răspuns:

Salut, gasesti pamant negru la florarii special pentru flori, de asemenea gasesti tot la florarii un ingrasamant special pentru orhidee ca sa tina mai mult.

| Only4me a răspuns:

Gasesti pamant special la Dedeman sau hypermarketuri.
Ghiveciul trebuie sa fie transparent si neaparat sa ai grija sa ramana si cateva radacini libere, afara din pamant!