| TasieSimona a întrebat:

Am mai multe crizanteme in ghiveci. Cum se intretin dupa ce au inflorit? Mentionez ca nu vreau sa le plantez acum in gradina pentru ca este destul de frig ci in primavara.

Răspuns Câştigător
| Trybest a răspuns:

Uite un raspuns sincer de la un gradinar amator(nu de la cineva care cauta pe google):Crizantemele dupa inflorire se tund, se planteaza in gradina, se musuroiesc.Crizantemelor le plac temperaturile scazute.La primavara vei avea cu siguranta lastari tineri.(am in gradina si exact asa am procedatwinking )

2 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Inmultirea crizantemelor

Crizantemele se pot inmulti fie prin separarea tufelor, care se poate realiza primavara sau toamna, fie prin butasire, cand se rup portiuni de la varful plantei si se planteaza in ghiveci sau varianta plantarii semintelor direct in pamant primavara.

Crizantemele primavara

Crizantemele se planteaza primavara pentru ca planta sa poata sa-si dezvolte sistemul radicular pana toamna tarziu, cand zilele scurte favorizeaza inflorirea lor. Crizantemele prefera locurile luminoase in gradina si nu neaparat in bataia directa a razelor soarelui, sunt plante nu foarte pretentioasa in ceea ce priveste solul.
Tufele de crizanteme din gradina trebuiesc rarite pentru a favoriza circulatia aerului printre plante, dar aceasta rarire nu inseamna plantarea la mare distanta, deoarece se pierde efectul decorativ pe care aceste flori il ofera gradinii.

Crizantemele iarna

Crizantemele nu fac fata temperaturiloer scazute din timpul iernii iernii, de aceea toamna cand pericolul de inghet apare, crizantemele se muta in spatii protejate, ferite de frigul de afara, dar la temperature cuprinse intre 5 si 10 grade Celsius, unde vor ramane pana la primavara. Singurul lucru care trebuie facut crizantemelor puse la iernat este undatul, astfel incat pamantul din ghivece sa nu se usuce.

| Ingerasul123 a răspuns:

Sa le ti intr-un loc unde sa nu fie foarte cald, potrivit, de exemplu, sa nu le pui in dormitor deoarece nu ar fi bine pentru sanatatea ta, deoarece ele elimina dioxid, dar ziua poti sa le dai apa nu foarte rece, apa o pui intr-o sticla si so ti in bucatarie sper ca ti-am fost de folos imi poti da o funda pliz