| Bilii a întrebat:

Salut. Vreau sa cumpar un ananas de la Profi si îi tai cotorul cu frunze si il plantez. In pamant. O sa creasca?
Si vreau sa incerc si sa iau semintele din ananas si sa le plantez intr-un ghiveci. Dar merge sa le plantez direct in pamant? (Pamant din gradina pus in ghiveci)

12 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Cum să nu!

| gabicoo a răspuns:

Nu te chinui cu ananasul! Mai bine plantează o pungă de proteină! O să-ți crească, în curte, un copac de pungi cu proteine!

| Bilii explică (pentru gabicoo):

Am deja una + entorsa la incheietura

| Ilovedinero a răspuns:

Fructele de la magazine nu prea au sanse sa creasca deoarece de la culegerea lor pana cand ajung la magazine dureaza cam 6 zile

| pufulescu0o a răspuns:

Planteaza-l intr-un ghiveci mare. Daca creste vreun copacel de acolo va trebui sa il tii iarna in casa, ananasul nu traieste in clima din Romania.

| Bilii explică (pentru pufulescu0o):

Pai in casa il tin. Chiar si vara

| pufulescu0o a răspuns (pentru Bilii):

Atunci incearca. Pune ananasul in pamant fara sa ii tai nimic si vezi daca se prinde vreun lastar.
Nu pot mai mult decat sa te incurajez, nu am incercat niciodata asa ceva. Am doar un lamai iesit dintr-un sambure pus in ghiveci la plictiseala :-)

| Bilii explică (pentru pufulescu0o):

Lamaie am plantat si eu. Vreo 5 seminte si le am decojit de coaja si am plantat in ghiveci

| pufulescu0o a răspuns (pentru Bilii):

Hmm, si a iesit ceva? Nu cred ca trebuia sa le decojesti, eu le las asa cum sunt.

| Bilii explică (pentru pufulescu0o):

Am plantat mai demult si apoi a dat pisica cu ghiveciul pe jos, am cautat in pamant si am vazut ca aveau codita de 1-2 cm semintele. (In vreo 2-3sapt).acum am plantat iar recent. De vreo 2 zile. Am vazut pe net ca trebuie decojite sa creasca mai repede