| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie urgent de sfaturile voastre.Practic intotdeauna am avut urechelnite in casa,in special la subsol, noaptea.Am o frica groaznica de ele.Sunt scarboase si foarte rapide,in plus am mai auzit de faptul ca iti mai pot intra in urechi, dar nu stiu cat e de adevarat.In ultima perioada s-au inmultit si sunt chiar si la lumina.Nu am idee cum sa scap de ele, am nevoie de sfaturile voastre urgent.Nu ma pot duce noaptea la baia de frica. big grin

Răspuns Câştigător
| prizeFTW a răspuns:

Si eu am laughing.Am si gandaci :-J. Faza e ca nu trebuie sa lasi mancare in casa si nu trebuie sa dai firmituri sau alte resturi alimentare pe jos sau pe pat, masa etc.Arunci resturile la gunoi intr-un sac de gunoi,cureti mereu masa,aspiri saptamanal(si mai des daca vrei). Acum toti strivim gandacii cu papucu' cand ii vedem laughing dar pot avea cuib.Dai cu spray prin toata casa (nu lasa alimentele in zona in care ai dat cu spray). Cand zic toata casa ma refer pe sub pat,sub mobila,la ferestre, usi, colturi si in aer, si inchizi acea camera(inchizi si geamurile camerei respective). Si iesi din camera. Daca stai singura recomand sa dai in toata casa si sa iesi afara, lasand spray-ul sa-si faca efectul o ora. Apoi deschizi ferestrele si usile sa se aeriseasca. Poti pune si otrava pentru gandaci in pod si subsol.Noaptea cand dormi pune-ti dopuri de urechi sau vata.happy Sper ca te-am ajutat.happy

8 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Buna.
Poti chema un exterminator care sa dea cu un "spray " si sa moara.
Da e adevarat, daca iti intra in urechi sunt mari sanse sa ramai fara auz.

| ceaiuldetei a răspuns:

Foarte bine: DESINSECȚIE. : ) Ia un insecticid activ.

Mergi la o farmacie veterinară și cere de acolo un insecticid activ, care de regulă se combină cu apa, se stropește și rămâne activ săptămâni sau luni.
De câte ori o insectă calcă pe acolo, crapă : ).

Ideea e că produsele astea profesionale, nu prea se dau la persoanele fizice, pentru că sunt foarte toxice, dar să știi că mai sunt farmacii veterinare de unde poți lua.

Mai sunt și oameni buni pe lume : ) Curaj și succes.

| мαяdυк a răspuns:

Este un mit urban comun că urechelnițele caută canalul auditiv uman pentru a-și depunde ouălele.[43][44] Cazurile în care urechelnițe ajung în urechile umane sunt rare, întrucât aceste specii preferă locurile întunecate și umede, precum pivnițele, decât dormitoarele (wikipedia) deci stai fara griji

| prizeFTW a răspuns (pentru мαяdυк):

Te rog sa nu te superi pe mine dar batranii stiu mai bine decat wikipedia happy.Ele chiar intra, se numesc urechelnite dintr-un motiv sau altul, cunoscut sau nu chiar.happy

| мαяdυк a răspuns (pentru prizeFTW):

Da,asa e.Iti intra prin ureche si-ti devoreaza creierul, dupa care pune stapanire pe corpul tau iar tu devii un zombi jumatate om jumate urechelnita.

| prizeFTW a răspuns (pentru мαяdυк):

Da.Daca nu crezi ia frumos o doamna urechelnita si pune-o pe tine sa te convingi singur.

| LaraClarice a răspuns (pentru prizeFTW):

Știu că e târziu, dar în ideea că va mai citi și altcineva, a fost demonstrat ca urechelnița nu intră în ureche. Caută documentare.

| Bufferia a răspuns:

Exista spreiurile alea de insecte da cu cat mai mult si stai afara cat isi face efectul.a ai grija daca intra in urechiiti roade timpanul si ramai surda scces