| Mara1 a întrebat:

Buna. Am nevoie urgent de un raspuns. Apa din piscina mea este la suprafata cristalina, dar fundul piscinei nu se mai vede. Are un aspect foarte laptos. M-ar putea ajuta cineva? Va rog tare mult!

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Ai piscina, dar de intretinut o intretine cineva? Cind ai piscina, asta daca nu stiai, trebuie zilnic, sau macar la 2 zile sa faci analize la apa, sa cureti zilnic mariginele piscinei cit si toata suprafata din apa cu o perie, dezi zilnic curatat laughing
Vrei piscina aia nu este ocean sau mare sa se intretina singura.
Ar trebuie sa ai un kit de analize alea apei, fa analiza, daca nu ai cumpara un kit, faci ce scrie acolo si afli ce trebuie sa faci, sa echilibrezi iar apa aia.

La o piscina trebuie scule, trebuie clor, acizi etc, sa poti corecta in cazul in care apare un dezechilibru.
Hai sa zic nu faci analize zilnic, dar la 2-3 zile tot trebuie sa faci. Zilnic se fac acolo unde este un hotel, ceva apatm inchiriate, chestii de genul asta.
La tine acasa faci la 2-3 zile un test, asa mentii apa aia curata.

Trebuie deja sa ai Galati cu clor cumparate, alea se pun asa din cand in cand.
Cauta ceva informatii pe net si vezi ce trebuie sa faci la o piscina in mod regulat.
Am prieteni care au piscina, au zis nu le mai trebuie, plus stiu de la aptm, toate complexele de aptm pe aici in america au piscina sau mai multe, si is intretinute cum spun.

Daca nu vrei sa faci analize la apa des, atunci cumpara ditai butoul de clor, si bagi in pompa aia sau in flitru, nu nstiu ce ai tu acolo la piscina, dar trebuie sa ai o instalatie speciala pentru piscine, are ceva cilindru unde sa pui pastile de clor.

Dar daca faci baie in piscina aia, atunci e mai bun sa faci analize la apa, pentru ca daca pui mult clor, apa o sa fie curata, dar iti poate arde tie parul sau sa il decoloreze, ori mai stiu eu ce.

Fac chestia asta cu clor cei care au experienta in domeniu, stiu cit sa puna si cand.

Cum zic, demoleaza piscina si mergi la mare, la piscina publica laughing pisicina nu-i pentru cei care nu au bani, sau care cred ca aia doar se instaleaza, apoi aia a tot, deci ori intretii tu, ori angajezi pe cineva sa se ocupe, platesti aluia si ai piscina intretinuta si gata in orice moment sa o folosesti.
Unde pui ca pe linga curatat manual, trebuie sa bagi si un robot, sa curete ala asa cand si cand, apoi tu sa tragi la perie, sa freci bine nu gluma laughing
Ia zii mai iti trebuie piscina? Filtru trebuie si ala curatat, este ceva munca, adica ai mai multe filtre la o piscina, alea gen sita unde se adun chestii gen frunze, insecte etc, si altul bagat in tot ansalblu ala cu pompa clor etc, ala e mai dificil de curatat, adica e tiamp, se demonteaza, se scot componenetle se curata, pff cum zic eu nici de mi-ar face cineva moca o piscina nu-s curios laughing

Răspuns utilizator avertizat