| Rienmedire a întrebat:

Buna! Am o casa la tara din chirpici, pe exterior este tencuita si este chiar o casa mare si foarte eleganta ca si aspect fiind tencuita, dar ma gandesc la ceva si v-as intreba si pe voi ce parere aveti, ar fi ok sa pun pe toata suprafata podului cerga din lana de oaie pentru mentinerea caldurii mai mult timp? Va astept parerile, dau funda!

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lana de oaie?
exista totusi atat de multe solutii de izolare moderne care nu iau foc si care chiar functioneaza...

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Lana de oaie e folosita cu succes ca termozolatie pentru casa de multi producatori straini, doar ca noi in Romania suntem destepti si lasam fermierii sa-i dea foc in loc sa o valorificam.Modern nu inseamna mereu mai bun.

https://www.planetinsulation.co.uk/......xible-slab

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Ehh, ai citit si tu ceva, dar nu ai tras concluzia buna.

E un material izolator modern care are in compozitie si lana de oaie.

Nu e o patura din lana pusa in pod.

Sa facem diferenta totusi.

| dullcat a răspuns (pentru suntserios):

Produsul pe care l-am trimis are 75% compozitie de lana.Nu are in compozitie si lana, adica procent redus, ci e componenta principala.

| suntserios a răspuns (pentru dullcat):

Asa e, dar e un produs modern. Tratat samd... nu e o patura.

| Solann a răspuns (pentru suntserios):

Cine spune ca lana arde? Ai incercat vreodata?

| dullcat a răspuns:

Buna.Solutia aceasta este omologata, dar nu stiu sigur daca e valabil si pentru Romania.De unde cumperi, de la un producator autorizat? Pentru ca acesta trebuie sa iti ofere detalii privind coeficientul de energie termica si rezistenta la caldura etc, pe langa garantia la incendiu.

| relian a răspuns:

Ai lina si nu ai ce face cu ea? Asa sa cumperi sa o folosesti pe post de izolatie, mi se pare o timpenie, dar acu fiecare cu pasaricile lui.

Poti pune vata sde sticla, minerala, sau alt tip de izolatie.Vad unia spun ca in alte tari se foloseste lina ca material izolator pentru case, sa ne arate cine spune, unde anume in ce tara.Eu nu am vazut asa ceva mai pe nicaeri, este si usor de verificat, cauti la magazine si vezi in orice tara ce materiale izolatoare termic vind aia.

Asa sa te iei dupa gura lumii, oricine da din gura sa se afle in treaba.
Lina nu mai e folosita nici in ind textila laughing nu prea este agreata de oameni la imbracaminte.
Cum am spus, daca ai lina si nu ai ce face cu ea, o poti folosi si cum ai spus tu, o intinzi in pod.
Uite ca mai facut curios, ce nota de izolare are lina, o sa caut sa vaz daca gasesc ceva.

| relian a răspuns:

Ok am gaszit gradul de izolare al linii de oaie.
Nu stiu in Europa sau RO, dar ca idee, unde sunt eu, gradul de izolare termica se noteaza cu cifre de la 1 la 10 sau mai sus, in fata se pune litera R si se masoara la grosimea de 1 inch, deci R/inc

Lina are R=3.5-3.8 pe inch.

Sa iti faci o idee vata minerala are un R=2.8-3.5 deci cam la fel cu lina de oaie.
Vata de sticla R=2.9-3.8
Polistirenul normal R=4-5.5
Spuma colse cell R=8.

Dupa cum observi nu merita sa pui lina de oaie ca material izolator.Dar cum spuneam, daca o ai si nu ai ce face cu ea, nu ai cui so vinzi, atunci o poti follosi ca material izolator.
Izoleaza undeva ca si vata de sticla, dar nu mai bine ca polistirenu.

Ca idee, sau iar sa te duci cu gindu, frigidirele, boilereu, etc is izolate cu polistiren si cu spuma, nu is izolate cu lina sau alte materiale izolatoare termic.

Ce conteaza? Sa stii sa si izolezi, nu gata am pus izolatie nu stiu unde. De aia apar si multe comentarii pro si-o contra la acelasi material izolator. Unia nu stiu sa izoleze, asa ca vor comenta de rau laughing
Cineva pe aici a spus ceva bun, nu stiu daca constient sau pentru alta utilitate, spunea sa pui peste lina nu stiu ce placaj, este o idee f buna, pentru ca acel ceva pus peste este ca o bariera intre aerul din lina sau de sub si cel din pod.

Iara te duci cu gindu la femeile care pe vremuri purtau ciorapi din aia subtiri lycra daca stii ce spun. Oare le era bine? Da izola pielea de aerul din exterior iarna cand era rece.

Ai pantaloni strinsi pe picior, ceva gen izmene laughing apoi ai pantaloni largi, probeaza ambii in acelaeasi conditii si o sa vezi ce simti, care izoleaza mai bine.
Aerul nu trebuie sa circule in materialul izolator, sa aiba legatura cu exteriorul pentru ca asa se transmite caldura, scade gradu de izolare.

| Catrice a răspuns:

Foarte buna idee.
Sa ne spui mai târziu cât a costat acoperișulhee hee

| Dismally a răspuns:

Nu stiu ce e aia dar suna cam inflamabil...

| dolceromania a răspuns:

Poti pune polistiren de 10cm!

| dullcat a răspuns (pentru dolceromania):

Gresit.Pentru a avea rezistenta termica si a izola se pune un strat de 30 de cm.

| Solann a răspuns:

Buna ideea. Dar de ce sa pui cerga? Pui lana bruta ca e mai ieftin. Si la fel de calduroasa. Si e bine sa acoperi stratul de lana cu ceva, ca un fel de podea.