| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți? Spun unii că e suficient ca o casă să fie tencuită in exterior și nu e nevoie de polistiren pentru că vei avea probleme apoi cu mucegaiul și umiditatea.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Polistirenul e izolator. doar cu tencuiala casa nu este izolata cum trebuie.

majoritatea constructiilor sunt izolate cu polistiren in zilele noastre, diferenta la comforta e usor sesizabila si nu am auzit de case cu probleme cu mucegaiul din cauza asta

| ALGator a răspuns (pentru suntserios):

Cu o exceptie. Daca se izoleaza fatada (pe exterior) atunci zidul e mai cald si deci respinge umiditatea din exterior.
Daca se izoleaza o camera pe interior (s-a mai practicat asta cand nu se putea sau era prea scump sa izolezi fatada) atunci vei avea suprafata interioara a peretelui (sub izolatie) rece si sensibila la condensarea vaporilor de apa.
In rest e cum spune suntserios. Tencuiala nu inlocuieste nici pe departe izolatia. La astfel de investitii trebuie sa-ti faci o socoteala daca cumva e mai ieftin sa incalzesti decat sa izolezi.

| suntserios a răspuns (pentru ALGator):

Niciodata nu cred ca iese mai ieftin sa incalzesti... incalzesti ani de zile, izolezi odata si bine

| ALGator a răspuns (pentru suntserios):

Da, izolarea e prima optiune. Din pacate, negustorii prin intodeauna tendintele si scumpesc ceeace este cautat. Daca te pui la mintea lor trebuie sa investesti $$$$$ pentru eficienta energetica in casa, bani pe care trebuie sa-i ai in cont, in timp ce rasplata pentru investitie (economia) vine mai cu tirîita. La fel, cand statul lanseaza o campanie de finantari pentru masuri de modernizare, negustorii profita si ei sa scumpeasca exact ceeace e sprijinit de catre stat, atit de mult incit risca sa inghita mare parte din cistig. Daca trebuie sa te imprumuti (cu dobinda) pentru investitie, iarasi, in balanta de rentabilitate trebuie sa adaugi si aceasta cheltuiala.
Uneori insa cistigi si mult comparind mai multi furnizori (de ex pompe de caldura sau lucrari de constructie).

| relian a răspuns (pentru ALGator):

Serios chiar asa e cum spui? Ia mai gandeste odata.Ce spui tu is legi de unde de pe alta planeta sau de unde ai scos chetiile astea cu daca izolezi la interior asa se face condens unde adica?laughing Hai ca esti tare de tot.Pai explica asa mai clar.Iti explic eu sa vedem daca e cum spui tu aici. Daca se izoleaza la interior, deci izolatia va fi lipita prinsa de peretele existent care cum zici tu va fi rece.Corect.Apoi daca peretele este izolat ce sa condenseze la interior, asta nu prea am inteles tu intelegi ce spui? De aia se numeste izolatie, pentru ca opreste temperatura sa treaca pe partea ailanta a izolatiei, deci nu vei avea absolut nici un condens ca nu ai de unde. Poate astea is gandiri tipic romanesti dar logica nu-i de nici una laughing.Sa luam izolarea la exterior cum spui tu ca zidul va fi mai cald.Deci izolezi la exterior corect si temperatura de afara nu va mai lovi zidul, corect de acord.Dar uiti un lucru si anume ca acel zid ce spui tu ca il izolezi la exterior el sta pe ce anume? Sta pe o fundatie de beton care este cum? Cred ca esti de acord cu mine ca e rece corect? Rece iarna de mori, acea fundatie sta pe ce anume? Sta pe pamint care e inghetat bocna iarna, cred ca sintem de acord corect? Acum zidul tau izolat pe afara este aevarat ca nu primeste temperaturi din aerul exterior dar are loc un schimb nemaipomenti intre pamintul de afara si aerul ce tul il incalzesti in interior.Cred ca intelegi acum cum sta treaba sau vrei sa desenez? Pot si sa desenez, cred ca tu omiti un lucru minor dar f important si anume ca nu doar aerul rece sa zicem aici iarna raceste zidul sau interiorul casei ci schimbul de temperaturi care se face prin zidutl tau fundatie si pamintu de afara c are la rindul lui este racit de aer si asa mai departe.Deci daca izolezi la interior si tavan si pereti, pui si parchet jos pur si simplu esti ca intr-o cutie izolata termic, est de acord? Atunci de unde condensul ala de care tut tot vorbesti? Tu ai izolat casa la exterior? Ai pus mina pe pereti la interior sa vezi cum sunt? Probabil vorbesti asa din auzite, ca daca ai fi facut asa ai fi simtit ca peretii is f reci iarna indiferent cita caldura faci tu la interior.Ca sa faci peretii calzi cum izolarea la exterior trebuie sa bagi caldura la greu 24 de ore din 24 timp stiu si eu de cateva saptamani iar apoi sa mentii acea caldura permanent.Si cum o sa iesi din iarna cu ce pret? Deci casele ar trebuie izolate la interior tot si tavan si pereti, peste care se aseaza profile si se face lina un prete fals din rigisp, eventual poti sa pui si OSB care izloeaza si fonic dar si termic nitel si o sa stai ca in baie, adio condens, si alte povesti, plus ca economisesti la caldura balamuc.De unde stiu? Simplu am explicat, is legi de fizica, plus de asta asa izoleaza toata nord america inclusiv cei din Alaska asta daca nu stiai, canada unde tem iarna is asa la ordinea zile minus 40 de grade nu ce aveti voi acolo apa de ploaie.Aia exact asa fac cum am explicat eu mai sus.Nu ma crezi intreaba oamenii acolo.Eu locyiesc in america si stiu f bine ce se izoleaza si cum, am si prieteni in canada si mi-au spus ca exact la fe fac.Deci eu nu spun de la radio sant, spun ce vad, spun ce am facut si am experimentat si apoi e logic.Arata tu ca e logic la tine, dar nu doar sa afirmi face condens, afirma cum face condens arata asta.Mai vine si nea tagarta asta de iurii sau cum ii zice si evalueaza el raspunsu meu ca nefolositor eronat.Ma frate pai cand faci asta arata ca nu e ca mine si arata ca e ca tine, asta daca ai o explicatie, nu veni ca nea caisa sa evaluezi tu raspunsurile altora cand tu nu esti in stare sa legi doua fraze.Deci ce spui tu ca condenseaza la izolarea interioara nu condenseaza absolut nimic punem pariu pe ce vrei tu, pe probate pe ce doresti tu.Am spus chestiile astea la mute prrsoane si doar cateva au inteles si aplicat apoi au fost f multumite de rezultat, ba cineva a spus ca e f rau ca a bagat un lemn pe foc si nu mai poate sta in casa laughing iar condes nu mai exista nici igrasie nimic.Pai daca stai si te gandesti faci, daca nu prea intelegi dar asculti de altii care stiu atunci faci ce este bine.In sf eu daca am ceva de spus nu doar spun gresit sau eronat, daca spun asta pai vin cu explicatie cum ar trebuie si daca afirm asta trebuie sa si explic, pentru ca o afirmatie fara explicatie este cam egal cu zero, mai te faci si de alte alea.Numa bine si daca ai o explicatie la ce ai spus si e clara spune ca nu ma supar, dar aia nu este explicatie ce ai spus tu condens la interior.Condens de unde prin ce anume, cum ajunge aerul rece la rigips sa zic asa daca intre rigips si peretele rece este izolatie? Cum arata tu, explica?

| Vlad_Bene_1988 a răspuns (pentru relian):

Sti ce faci tu? Ascunzi rahatul. Dupa placile de ghips carton si izolatie cu siguranta ai mucegai. Si te asigur acest lucru nu este sanatos

| relian a răspuns (pentru Vlad_Bene_1988):

Care rahat omule tu te auzi ce spui? Dupa izolatie ai cu siguranta mucegai asa spui tu sau asa crezi? Pai explica de unde este mucegaiul ala de care vorbrsti dupa izolatie, deci ar fi pe zid dupa cum te exprimi.Asta inseamna ca izolatia aia nu izoleaza de fapt nimic, altfel nu ai avea cum sa ai mucegai pe zid.Omule izolatia se pune pe zidul din interior pricepi? O lipesti o prinzi cu ce vrei de zid, dar fara ciment fara absolut nimic, la fel procedezi si cu tavanu. Apoi pui profil de lemn s au metal pe podea si pe tavan apoi verticale si pe aceste profile prinzi rigipsu.Asa si explica tu cum ajunge mucegaiul cum spui tu dincolo de izolatie, asa dupa mintea ta sau mai stii poate ai descoperit tu ceva legi fizice noi si noi nu stim. Izolatia la int nu foloseste absolut deloc ciment, nimci absolut deloc, nu ai nevoie de meseriasi. Poti prinde prifile si direct de zid cum iti este mai usor apoi intre ele pui izolatie, cabluri electrice si ce mai ai si apoi rigips.Nimic nu se face fara rigips, deci peretele din inter va fi din rigips si va fi cald, caldura nu va trece dincolo de izolatie, deci n-are ce cauta mucegai pe peretele tau din beton caramida sau din ce o mai fi. Daca vrei sa economisesti si bani nu mai faci zid deloc din caramida sau beton, dar chestiile astea te depasesc.Cind afirmi mucegai ar fi bine sa si explici cum, altfel raspunsul tau e zero.Acest lucru este f sanatos, practic si cel mai important economic.toata North america asa au casele si aia din alaska si din CANDA unde tem ajunga frecvent la minus 40 de grade u ce e in RO apa de ploaie.Eu nu am vazut mucegai si ce spui tu in toata america, aleaska sau canda.Dar astea is chestii logice. Izolarea ta la ext va face ce spui mucegai, condens pentru ca romanii nu ai bani cu sacu sa stea sa incalzeasca tot timpul in casa. Daca ai face caldura tot timpul, adica sa mentii o temperatura constanta in casa dar tot timpul acolo stiu si eu peste 18 grade atunci da nu ai face mucegai la izolarea ext.Dar cit te costa sa incalzesi zidurile alea si sa le mentii calde? Pai te lasi de asa ceva, nici nu cistigi tu atitia bani indif ce salariu ai avea.

| relian a răspuns:

Tencuita la exterior fara izolatie, dar izolata la interior dar fara teculiala, doar izolatia si rigips, asa se face.Si nu-i vorba de mucegai si umiditate e vorba de caldura, daca ai caldura nu mai ai nici umiditate nici mucegai, vorbesc aici de caldura in aer si peretele ala de rigips.Dar trebuie sa faci si tavanu la fel.

| iurii75 a răspuns:

Din contra, chiar dacă trebuie luat în considerare din ce materiale sunt pereţii şi ce grosime au (unele materiale au proprietăţi termoizolante bune şi nu necesită o izolare suplimentară), în general e valabil ce ţi-a scris ALGator

| MeraO a răspuns:

O casa izolata la exterior va fi desigur o casa mult mai calda si in consecinta banii dati pentru incalzire vor fi mai putini. Nu stiu de ce spun unii ca sunt probleme cu umiditatea si mucegaiul. Eu mi-am izolat acum cativa ani si nici vorba de asa ceva. Am luat tot termosistemul de la Adeplast si mi-am luat doi baieti foarte buni meseriasi care nu mi-au pus polistirenul in mamaligi cum se mai practica ca sa scape ei mai usor sau sa se faca economie de material.

| Vlad_Bene_1988 a răspuns (pentru MeraO):

Adica cum? In mamaligi?

| MeraO a răspuns (pentru Vlad_Bene_1988):

Pe mamaligi happy adica adeziv pus doar in puncte. Corect este ca adezivul sa se intinda ca un cordon pe intreaga suprafata a placii de polistiren

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Daca n ai facut hidroizolatie la fundatie, degeaba izolati la exterior, igrasia va veni din fundatie in cca 3-4 ani, chiar daca nu simti mirosul de igrasie, ea e acolo, lucreaza deja! Igrasia apare la casele si blocurile fara hidroizolatii corect facute,, iar cand deja miroase, esti deja bolnav cu plamanii, doar ca nu stii inca! Izoleaza doar la interior, pe pardoseala /placa de beton sa turnati niste Sika-igoflex - e o smoala rece, cel mai bun material, scump dar exceptional restul sunt glume proaste - peste stratul acesta, polistiren de minim 6 mm sau de 2 cm (dupa buzunar!), puteti turna o sapa de 7-10 cm, vezi cum iti da nivelul de furtun, dar nu sub 7 cm. La intersectia peretelui cu pardoseala, pe o inaltime de cca 8 cm dati tot cu sika igoflex, repet e scump dar 30 de ani n ai treaba, dupa ce ati turnat sapa, puteti pune orice, parchet laminat/ gresie /parchet natural, orice! Frigul vine de jios in primul rind, si dupa aceea prin pereti, ok!
Peretii ii izolati cu polistiren de 5 minim, si placati cu rigips peste, montantii(CD uri de 27/60/0,5 mm, ii axati la 60 cm pe o inaltime maxima de 2, 75, daca aveti inaltimea camerei mai mare, ii axati la 40. Puteti pune si vata minerala sau bazaltica in locul polistirenului lipit cu adeziv, dar costurile se maresc, oricum iesi mai ieftin asa si mai eficient decat daca ai face termoizolatie pe exterior (interesele economice primeaza in lumea constructiilor, tehnologiile avanseaza in functie de necesitatile producatorilor-ti am spus tot deja). La exterior, finisaj de tinci si vopsea cu trafaletul, vopsea de exterior sau tencuiala decorativa acrilica- Nu siliconata sau cu teflon, ok! Ing Razvan Ilie, 0737755579