| Mihaelaaa06 a întrebat:

Buna! Am o centrală Ariston si de ceva timp am avut probleme de cateva ori sa imi scada presiunea, dar am adus-o cam la 1, 5-1,6 si a fost ok. Astazi cand imi pornea centrala si mergeau caloriferele, auzeam tevile cum pocneau si cand am verificat presiunea din centrala era presiunea la 2 si daca porneam si apa calda, crestea presiunea la 2, 5. Dupa ce am oprit centrala (sa nu mai incalzeasca caloriferele si nici sa nu mai dau drumul la apa calda) presiunea centralei scade usor sub 2 (cam la 1, 6-1,7). Ce ar trebui sa fac in situatia asta? Multumesc, fundă!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai aerisit corect innregul circuit de incalzire, caloriferele?

| Mihaelaaa06 explică (pentru Bula):

Am reusit doar o parte dintre calorifere sa le aerisesc, unul avand acel capat blocat unde vine cheita. Este suficient daca am aerisit doar o parte dintre ele?

| Bula a răspuns (pentru Mihaelaaa06):

Trebuie aerisita instalatia de ai multe ori (la diferite intervale, de cateva ore /zile).
Este suficient sa descizi un pic in cateva locuri circuitul, cand functioneaza si pompa.
Presiunea se regleaza la 2.2-2.5 bari, iar dupa aerisire buna, presiunea trebuie sa ramana relativ constanta (intr-o saptamana sa nu scada mai mult de 0.2-0.5 bari).
In caz ca s-a stabilizat presiunea (si oscilatiile nu depasesc aceste limite, atunci functionarea este in regula.

| Dragobeta a răspuns:

E normal sa creasca presiunea cand apa se incalzeste. Ai grija sa nu creasca mult. La 2, 5 e deja mult.
Si iar e normal sa pocneasca tevile la dilatare. De cand ai centrala?
Presiunea ideala este la 1, 2 la rece (nefolosita).
Problema ta este la pierderea presiunii. Cat de des? Ar trebui sa chemi service-ul sa vada ce este. Inainte de asta verifica tu daca nu ai pierderi de apa pe undev. Ca ei prima data vor da vina pe niste calorifere, robineti, imbinari care curg.
Sunt foarte comozi. Am trecut prin experienta asta. Trebuie desfacuta centrala si vazut ce este.

| Mihaelaaa06 explică (pentru Dragobeta):

Este destul de veche, nu știu sa spun exact cat timp are. Dupa ce am aerisit caloriferele, presiunea nu a mai crescut mai mult de 2/2, 1. Deci daca este presiunea asta si creste doar cat timp centrala este pornita, e normal. In legatura cu pierderea presiunii, mi s-a intamplat de 2 ori in 3 luni in perioada in care nu stateam in apartament si nu mai foloseam centrala deloc.

| Dragobeta a răspuns (pentru Mihaelaaa06):

Hop! Daca pierde presiune cat nu este folosita nu este deloc bine.
Am centrala de vreo 17 ani si am trecut prin toate cu ea.
Asa incepe, rar, apoi pierde din ce in ce mai des.
Poate ai noroc si doar aerisirea a fost problema.
Daca nu stai in chirie si e veche, recomand sa o schimbi. Dar nu inainte de a o vedea un instalator de gaze. Poate mai tragi de ea vreo doi ani.

| Mihaelaaa06 explică:

Multumesc frumos pentru raspuns!