| Omis a întrebat:

Bună!

Am o întrebare pentru cunoscătorii de pomicultură.
De ce cad prunele când sunt încă verzi? Se vestejesc și cad. De anul trecut mi s-a întâmplat acest lucru, iar anul ăsta la fel, și nu știu care ar fi cauza reală. I-am stropit în fiecare an, de asta spun că nu știu de ce se întâmplă asta.

Răspuns Câştigător
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Din cauza viespii sâmburelui.
Există tratament.
https://www.glissando.ro/product/viespea-samburilor-de-prun/

1 răspuns:
| Vântulalb a răspuns:

Anul trecut si anul acesta au fost prea multe ploi. Nici asta nu e bine. Dar mai sunt si alti factori.