| hellothere1243 a întrebat:

Bună, TPU!sad cred ca sufăr de depresie. Spun asta deoarece nu mi s-a mai întâmplat să fiu atât de supărată timp de mai mult de o săptămână. Pur și simplu stau lângă sobă, ascult muzică și încep să plâng, uneori fără să imi dau seama. Nu mănânc mai deloc, eventual un sandwich pe zi, dacă iau mai mult mi se face rău și vomit. La școală nu mai sunt la fel de interesata, în toti anii aveam note doar între 8 și 9, iar acum am și 5..culmea, ca nici nu mă interesează. Cred ca știu cauza stării mele și sper să aveți răbdare să citiți până la capăt.
Eu și prietenul meu suntem împreună de 2 ani jumate. Ne-am decis să formăm un cuplu când eu eram la sfarsitul clasei a IX-a, iar el a XI-a. Am trecut prin foarte multe împreună, am crescut alături de el, am învățat să iubesc și ce înseamnă să fii iubit la rândul tău. Anii au trecut, iar el a plecat la facultate intr-un oras destul de indepartat, cu toate astea incercam sa ne vedem in fiecare weekend. Primul an de relație la distanță a trecut cum a trecut, însă ăsta e deja insuportabil crying. nu ne putem vedea în fiecare weekend, întrucât e costisitor drumul și el și eu avem de învățat, eu anul asta voi da bacul, pur și simplu nu mai avem timp unul pentru altul și asta ne distanțează enorm. Recent am avut o ceartă aproape decisivă în relația noastră. Atunci mi-a declarat ca a început să placă o fata cu care are cursuri comune, iar relatia cu mine parca ar fi cu un telefon doar, nu cu o persoana..Am crezut ca mi se prăbușește lumea când am auzit. Însă, a spus, ca e ca și cum ai place un actor, îl placi și atât, nu vrei mai mult. Totuși, mă simt oribil să știu ca în aceste câteva luni în care încă sunt la liceu el va fi acolo și o va vedea pe fata respectivă la cursurile comune. Cu toate acestea, mi-a mărturisit ca mă iubește, ține la mine, sunt o parte importanta din el și nu are de gând să decidă, gen, între mine și ea, ca evident ca eu sunt cea aleasă. A spus ca va aștepta să îi treacă.
Întrebarea mea e, credeți că îi va trece?sad nu vreau să renunț la el și amintirile noastre, la familia lui pe care o iubesc din tot sufletul și mă iubește, nu vreau să imi văd casa fără el măcar o dată, de două ori pe lună sad. ce ii drept, și eu am simpatizat 2 băieți în timp ce eram cu el, dar mi.a trecut, acum pot să îi văd și mă lasă rece. Nu știu ce să fac, mă simt înlocuită, desi nu sunt. Încă, cel puțin. Mă simt urâtă și nu îndeajuns de bună pentru el, desi imi face complimente și imi spune ca mă iubește așa cum sunt. Credeți ca e posibil să placi și alte persoane decât partenerul de viață? De inselat nu se pune problema, dar așa, aspectul fizic ori convorbirea să fie plăcută și cu altcineva decât partenerul/partenera încât să ajungi să spui ca placi persoana respectivă? Am nevoie atât de mult de o consolare, de cineva care să imi spună ca toate se vor rezolva când, cel puțin în capul meu, toate se prăbușesc. Mulțumesc pentru răbdare, sunteți niște oameni minunați!

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Da, este perfect normal ca intr-o relatie uneori sa te simti atras si de alte persoane. Cand intri intr-o relatie nu devii asexual si nici orb. Problema este sa nu dai curs acestor impulsuri. Crezi ca in relatiile longevive de 20, 30 de ani partenerilor nu le fug ochii dupa alte persoane? Este imposibil acest lucru. In primul rand, daca iti iubesti partenerul si il respecti nu vei pleca asa. Apoi, stii ca un om pe care nu il cunosti, dar pur si simplu te atrage, s-ar putea sa nu iti ofere tot ce iti ofera partenerul tau. S-ar putea sa nu existe intelegere, comunicare sau pur si simplu sa nu fie pe aceeasi lungime de unda.
Sfatul meu ar fi sa ai incredere in el. El a avut suficienta incredere in tine incat sa iti spuna ca se simte atras de o alta fata. Daca avea ceva de gand, crede-ma ca nu iti spunea.

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca are tentatii cu aia poate sa te insele, daca nu ramane cu tine. Asa patesc adolescentii pana cand invata ca trecutul a fost in urma si mai tarziu isi fac viata cu altcineva

| Lawliet14 a răspuns:

Ceai de sunatoare, plus psihologul scolii sau http://www.telefonulcopilului.ro/.

| AliGab a răspuns:

Toate in capul tau se prabusesc...deci lucrurile sunt in capul tau. Cand eram in facultate am avut o relatie si pentru prima data am fost indragostita de omul acela ca o nebuna, doar ca el m-a mintit si nu am putut trece peste minciuna. Prietenul tau nu te-a mintit, deci are incredere in tine, si tu ar trebui sa ai in el. Faptul ca ne-am despartit cand eram in plina sesiune m-a facut sa imi vars toate lacrimile pe foile cursurilor incat am ratat primul examen dupa despartirea cu el, insa mi-am dat seama ca lacrimile trebuie transformate si tot naduful mi l-am varsat pe urmatoarele 2 examene, ceea ce m-a facut sa le iau cu note mari. De aceea, te rog sa iti versi amarul distantei pe lectiile pe care le ai de invatat pentru BAC si dupa aceea lupta sa te duci la aceeasi universitate la care este el si asa veti fi mai aproape unul de altul. Nota mare la BAC inseamna sanse mari de reusita la facultate. Daca te lasi de invatat este ca si cum te-ai lasa de el, este ca si cum ai renunta la omul pe care il placi si nu este cazul doar pentru ca nu mai ai rabdare. Concentreaza-te sa inveti, concentreaza-te sa salvezi relatia ta. Succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca va iubiti cu adevarat nu aveti de ce sa va faceti griji toate se rezolva, dar vad ca si tu si el tanjiti dupa altii/altele..cand iubesti cu adevarat nu ai ochi decat pentru persoana iubita nu conteaza distanta sau greutatile, cel mai bine decat sa ceri sfaturi de la necunoscuti care nu cunosc povestea voastra mai bine ai vorbi cu prietenul tau toate astea si vedeti unde ajungeti, oricum daca voi sunteti intro relatie de atata timp si va uitati dupa alte persoane...nu e de bine, mai adaugati si distanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intodeauna vor fi fete / baieti frumosi si e imposibil sa nu te uiti dupa nimeni. daca nu ai incredere in partenerul tau degeaba te mai aflii intr-o relatie.

| Roxin a răspuns:

Buna!

In primul rand, vreau sa iti spun si sa intelegi ca momentele astea sunt trecatoare. Nimeni nu e de inlocuit si tu la randul tau poti face acelasi lucru. Si stii de ce? Pentru ca timpul trece. Iar timpul nu se poate recupera. Pierzi momente importante din viata, adancindu-te in ganduri, suferinta, griji, stress.
De-asemenea, nu putem forta pe cineva sa fie al nostru pe veci. Oamenii au intotdeauna de ales. Liberul arbitru.
La fel cum si tu alegi daca vrei sa mananci un sandvis sau o salata.
Iubirea e relativa. Iubirea e un sentiment, dar cu bariere. Si acele bariere apar cand ceva mult mai interesant ne ''fura'' ochii.
Ca atunci cand mergi tu la cumparaturi si vezi o pereche super faina de pantofi, desi tu ai deja vreo 20 de perechi.
Ideea de nou, o sa altereze mereu relatiile intre oameni. Dar, doar in cazul oamenilor slabi. Acei oameni care cedeaza fiecarei tentatii.
In final, cea mai importanta esti tu! Si asta o spun fara vreo urma de egoism. Asa cum sunt si eu important si X si Y etc.
Fericirea ta doar tu o traiesti.
Iar daca ceea ce traiesti acum, doare...ia masuri! Daca te-ai taia la un deget, te-ai ingriji. happy

Gandeste-te bine.
Fericirea ta, e cea mai importanta si nu trebuie sa depinda de un singur om.
Invata sa tii langa tine doar oamenii care vor sa te tina langa ei.
Asta e cheia.

O zi frumoasa iti doresc!