| Babydoll_4700 a întrebat:

Am o orhidee careia vreau sa ii schimb ghiveciul. Cand este bine sa o mut? Sa mai astept pana se incalzeste? Mentionez ca este inflorita.

Răspuns Câştigător
| Andarock a răspuns:

Eu de obicei cand vreau sa le schimb la flori pamantul (daca vrei sa schimbi ghiveciul, trebuie sa schimbi si pamantul daca vrei o floare sanatoasa si frumoasa)si ghiveciul ma duca la tara (mereu cand e mai cald) si in fata unui robinet/fantana (am in curte robinethappy ) imi schimb eu ghiveciul si pamantul.happy

Sper ca te-am ajutat...happy

3 răspunsuri:
| june_9596 a răspuns:

Buna,

Scoateti orhideea din vas. Cel mai adesea radacinile se vor lipi de vas, facandu-l greu de indepartat. Daca acest lucru se intampla, folositi un cutit curat de bucatarie pentru a le elibera. Nu va ingrijorati - veti reusi chiar daca veti distruge cateva dintre radacinile vechi. Odata ce ati indepartat planta, desfaceti usor radacinile si scuturati cat mai mult amestec din vechiul ghiveci posibil. Este in regula daca o parte din el se agata inca de radacini.

Restul art. aici: http://www.infogradina.ro/......hidee/925/

| hade61 a răspuns:

O poti schimba oricand si daca are tija florala. esti atenta sa scoti dintre radacini - daca exista, un smoc de muschi care tine umezeala foarte mult si distruge radacinile. de regula se pune intr-un ghiveci transparent iar ca substrat pui ori scoarta de brad de la munte, ori un amestec special pentru orhidee de prin cora, baumax. nu se uda vreo 10 zile.
ca sa muti orhideea trebuie ca radacinile sa nu mai aiba loc in ghiveci, altfel nu e nevoie.

| Babydoll_4700 explică:

Da schimb si pamantul. Dar ma intrebam daca e bine acum, deoarece timpul nu este prea cald si mi-e firca sa nu ii dauneze.