| chocolatte a întrebat:

Neata! Am si eu o problema! Am primit cam acum 2 luni o begonie inflorita, si am lasat-o in ghiveciul acela nu am mutat-o, acum se usuca florile si da altele dar nusj dc puterzesc tulpinele cam de la baza! Nu cred ca e de la apa ca ii administrez apa atat cat trebuie! Folosesc si ingrasamnt nutritiv o data pe saptamana! Ce pot face sa nu mai putrezeasca? Nu vreau sa o pierd imi e draga tare! Mersic

3 răspunsuri:
| katala a răspuns:

Cred ca ar trebui sa o muti intr-un alt vas mai marisor si sa ii pui pamant de flori; ele se vand cu nu stiu ce in vas dar numai pamant nu este. Si eu am patit la fel cu multe flori primite sau cumparate de la supermarketuri, dar din fericire eu le-am plantat in curte si le merge bine. Succes!

| Neylin a răspuns:

Incerca sa cumperi un ghiveci nou si sa amesteci pamant natural(de la tara, din gradina bunicilor) cu putin pamant special pentru. flori si sa o plantezi din nou. Cand o scoti din ghiveciul actual curat-o de pamant si pune-o sub robinetul de la baie (pana cade tot pamantul, cu mare grija), apoi plantez-o in noul ghiveci. Daca vrei detalii despre plantare trim mesaj.

| orhideea_5409 a răspuns:

Vezi sa nu cumva sa aiba purici, in acest caz trebuie sa schimbi pamantul.bafta