| Aly95 a întrebat:

Buna happy
Am o problema: mi s-a ars becul la baie de vreo 3 zile,a puscat cand l-am aprins(nimic anormal pana aici), a picat si o siguranta, am ridicat-o la loc. Cand sa schimb becul ars nu a mers..am cumparat un alt bec,la fel. O fi ceva siguranta arsa in perete ca nu-mi dau seama de ce nu merge cu nici un alt bec schimbat. Help, e groaznic sa ma folosesc de o lanterna si de becul de pe hol de atatea zile! sad

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In perete nu exista sigurante. Cheama un prieten care se pricepe.

| Anonimuserr a răspuns:

Păi și de ce nu chemi un electrician? Sigur rezolvă orice electrician. S-o fi stricat ceva în spate acolo la fire, ceva nu funcționează corespunzător.

| EnvyU a răspuns:

A picat siguranta in sensul propriu? Chiar a zburat din panou si a cazut?laughing Esti la casa sau la bloc? Nu iti merge doar instalatia la becul acela sau in toata casa? In primul rand trebuie sa izolezi problema. Inca o chestie, siguranta era veche? cu lita? sau noua? cu buton? Eu zic sa schimbi siguranta aia care a sarit, nu e scumpa una noua, 10-15 lei, vezi de cat era aia, cred ca pe 19 e destul. La panou sunt unele sigurante doar pentru becuri si altele doar pentru prize, ciudat ar fi sa fie doar becul ala si nimic altceva din camera.

| sosostore a răspuns:

Iti face scurt...cheama un electrician cel mai bine.

| IonutzMariusz a răspuns:

Poți lua becuri de la firme consacrate OSRAM (care sunt mai scumpe) Lohuis cu halogen (care sunt bune) sau pe LED-uri.
Mai mult ca sigur este din cauza becului, încearcă dacă ai prin casă cu unul economic.

| vladeusebiu a răspuns:

Deci ai ridicat siguranta-ai pus becul si nu merge? pai e clar a cedat siguranta, schimb-o.

| smart01 a răspuns:

Buna Aly,

Problema ta pare sa fie legata de instalatia electrica. Din ce ne povestesti, e posibil sa fie un scurt-circuit pe undeva. Cel mai bine e sa rogi un electrician sa studieze problema. El are cunostintele si uneltele necesare pentru a o remedia.

Cat despre bec, iti recomand ca pe viitor sa iei in calcul un bec led de la un producator cunoscut, si eventual de la un magazin (online) de specialitate. Au o durata de viata mult mai mare. Iti las mai jos un link unde poti sa te documentezi mai in detaliu pe tema asta.

http://lightsmart.ro/becuri-led

| Sociomaniac a răspuns:

Clar cheama elictricianu, e posibil ca instalatia ta sa fi cedat