| Syco a întrebat:

Peste noapte s-a luat curentul iar acum a venit doar parțial, mai exact: În camera bunicii mele merge aprins becul și pornit televizorul;
Pe hol merg aprinse ambele becuri;
In camera de oaspeți se aprinde becul, dar foarte slab;
In baie la fel ca in camera oaspeților, dar boilerul nu merge;
În camera mea becul se aprinde dar nu luminează deloc, iar dintre cele 3 aparate conectate la prelungitor (router, consola și televizor) se pornește doar routerul;
În bucatarie becul se aprinde dar frigiderul doar răcește, lumina aprinzându-se slab.
Este o problemă de la enel sau are ceva de a face cu siguranțele mele? (nu e nicio siguranță sărită)

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Este posibil sa ai un bransament trifazic, iar alimentarea cu energie sa se fi restabilit doar pe una sau doua din cele 3 faze.
La fel, este posibil ca o siguranta sa se fi ars sau sa fi decuplat cand s-a luat curentul sau cand s-a restabilit alimentarea.
Roaga pe cineva sa verifice sigurantele, iar daca nu e de la tablou suna la deranjamente.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Problema poate fi de la enel inca nu livreaza curent la parametrii mai sunt avarii pe care ei nu le au reparat, sau cofretul din spatele blocului sau al casei daca locuiesti la casa, trebuie schimbate acolo sigurante dar numai cei de la Enel pot umbla acolo, sfat. scoate din priza tot frigider televizor calculator deoarece ei o sa tot porneasca curentul cu tensiuni mari si iti va arde aparatura, pana nu remediaza ei problema nu ai ce face, nu este din casa de la tine defectiunea este pe retea la ei inca nu au depistat transformatorul care s-a ars si a produs avaria si acum ei au deviat tensiunea pe alte transformatoare dar nu sunt de capacitatea puterea celui care s-a ars si de aceea un bec lumineaza cu intensitate scazuta datorita scurtcircuitului care il au ei pe teren enelul, sigur si la vecinii din scara ta sunt aceleasi probleme ca la tine cu tensiunea electrica.

| relian a răspuns:

Aia da, sigur ai fantome in casa, ai casa bintuita, asa ca ai grija laughing

Ce spui tu ca se intampla, doar prin filme mai vezi asa ceva.Frigiderul raceste, dar lumina se aprinde f slab laughing e clara, la ce film te-ai uitat

| Holiday a răspuns:

Intreaba un vecin. Daca si el are probleme, inseamna ca e problema externa, daca la el e totul bine, inseamna ca problema e la tine si e necesar sa chemi un electrician care sa depisteze si sa remedieze problema.

Răspuns utilizator avertizat