| Boro15 a întrebat:

Bună, am pus incubatorul luni pe 20 pe ce data trebuie sa intorc ouale?

1 răspuns:
| vmorghulis a răspuns:

În mod normal, ouăle din incubator trebuie întoarse de cel puțin 3-4 ori pe zi, începând cu a doua sau a treia zi de la pornirea incubatorului. Acest lucru se face pentru a asigura o distribuție uniformă a căldurii și a umidității în interiorul ouălor, precum și pentru a evita aderența embrionului la peretele oului. Acest proces ar trebui să continue până în a 18-a zi de incubare, moment în care ouăle trebuie lăsate să se stabilizeze și să se pregătească pentru ecloziune.