| anonim_4396 a întrebat:

Am un aspirator ca in aceasta imagine
https://www.google.ro/......ps?/search Nu prea trage, e fara sac si azi l-am curatat.Am spalat cutia aia, si ceva burete si filtru ala care era in cutie unde era buretele. Mai era un filtru dar de ala nu m-am atins. Credeti ca de aceea nu tragea? Nu e al meu, e al matusii mele unde stau. CE sa fac? Am aspirat putin, a tras dar nu asa cu o viteza mare.
CE pot sa ii fac?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Aia e pagină de căutare, nu „o imagine"; dacă e vorba despre aspiratorul ăsta (Bosch GL-30 http://altex.ro/aspirator-cu-sac-bosch-gl-30-bgl3b220-4l-650w-rosu ), atunci ai o problemă: acesta e un aspirator CU sac!
Probabil ultimul sac a fost aruncat după utilizare (ca să nu stea acolo cu mizerie și să pută) și tu nu ai știut că trebuie să cauți o pungă / cutie etc. unde ține mătușă-ta sacii de rezervă (sau să cumperi unul) și să-l pui la locul lui.
Acum, faptul că nu trage - aia e altă poveste. Normal ar fi ca folosit fără sac să sugă și covorul! Evident, praful ar ieși la loc (mai puțin ce rămâne prin bureții ăia de zici tu), dar sucțiunea ar trebui să fie destul de tare.
Verifică să nu fie ceva blocat în furtun, sau să nu fie deschisă clapeta de eliberare a perdelelor (e o fantă acoperită cu un căpăcel culisant, pe mânerul furtunului sau pe primul tub).
Sau să nu fie pus regulatorul de turație pe minim sau mă rog, pe o viteză mai mică.
Dar orice-ar fi, nu-l mai folosi FĂRĂ sac!

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

S-ar putea sa nu aiba el putere suficienta. Acum si Bosch se fabrica in China.
Dupa ce l-ai curatat a tras mai bine? Sa nu pui filtrele ude, ca mai rau faci.

| anonim_4396 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Le-am pus la uscat si a doua zi l-am încercat. Am curățat si tubul de la aspirator. A mers dar nu pot saa zic ca sunt asa mulțumită. Dar dacă iau un alt filtru? E cu filtru hepa happy multumesc

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie filtre speciale. Daca ai spalat filtrul vechi, inseamna ca nu are putere suficienta aspiratorul.

| popa07ady a răspuns:

Nu-i face nimic! asta este puterea lui.