| euAnonim100 a întrebat:

Am un Caras Auriu. Pot sa-i pun lumina colorata in acvariu?(lumina isi schimba culoarea la 2 secunde). Si as mai avea doua intrebari: 1. Pot sa-i pun nisip cu pietris pe fundul acvariului?
2.Este vreo problema daca ii pun doar plante artificiale in acvariu?
*Dati-mi cateva detalii mai amanuntite despre pestisor! Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!
P.S. As vrea sa aflu raspunsul mai ales la prima intrebare! happy RAPID, Va rog!

Răspuns Câştigător
| T82 a răspuns:

Da ii poti pune nisip dar cu mai putin pietris ca are sanse sa se loveasca de pietre.
Si detalii:Carasul auriu (Carassius auratus auratus) are nevoie de un acvariu corespunzator de mari dimensiuni (100-200 litri). Acvariul sferic nu este potrivit pentru aceasta specie de pesti.
Carasul auriu e un peste mare ajungand chiar si la 20 de cm. Acvariul pentru carasi trebuie dotat cu filtru, pompa de apa, sau aiba lumina, etc. Conditiile biologice necesare din acvariu, doar cu dotare tehnica, sunt posibile. Nu este nevoie de incalzire.

Sper ca te-am ajutat

| euAnonim100 explică (pentru T82):

Eu voiam sa aflu raspunsul la prima intrebare, dar multumesc pentru detalii! happy

| euAnonim100 explică (pentru T82):

Deci? Ii pot pune sau nu lumina colorata?

| T82 a răspuns (pentru euAnonim100):

Da poti

| euAnonim100 explică (pentru T82):

Mersi! FUNDA! laughing

8 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Pe fund e recomandat nisip si pietris, pentru acumularea excrementelor.Procura niste plante speciale de acvariu, nu artificiale, pe care le poti fixa sub pietre sau in scoici.Lumina intermitenta sperie si agita pestii.

| euAnonim100 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Ok! Imi spui de unde stii pentru a avea incredere? Asta in legatura cu lumina...

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru euAnonim100):

Dragul meu, am acvarii in casa de cand ma stiu, si am osservat chiar fara sa vreau neaparat, multe compotrtamente ale pestilor. Experimenteaza si tu.

| euAnonim100 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc! Scuze ca l-am crezut pe T82 si nu ti-am dat funda! Multumesc mult pentru detalii!
Pa!