| CrMarCos a întrebat:

Buna! Am un credit cu prima casa. Primii 5 ani nu ai voie sa vinzi. Eu am auzit niste zvonuri ca ar fi posibil dar mai greu. Trebuie sa te înțelegi cu viitorul proprietar sa cazi de comun acord cu niste plăți și de mers la notar. A reușit cineva cumva? Mulțumesc mult

3 răspunsuri:
| mont a răspuns:

Se poate face un contract de pre-vanzare, cu obligația de a finaliza actele când se împlinesc cei 5 ani.

| NunuNini a răspuns:

Zvonurile alea sunt valabile dupa ce au trecut cei 5 ani. Si atunci, daca este de acord Banca. Daca cumparatorul se incadreaza in conditii. Oricum vanzarea se face la notar, indiferent cand vinzi, si dupa 40 de ani.