| pikili a întrebat:

am un trandafir pitic in ghiveci iar timp de o saptamana am incetat sa il ud (am plecat in vacanta si fiind neglijenta, m-am gandit ca nu se va intampla nimic). cand m-am intors avea frunzele cu aspect de uscat dar daca le strangeai in mana nu se sfarmau. am continuat sa il ud dar nu am vazut inca shimbari. ce ma sfatuiti?

4 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Nu stiu daca-si va revenii.Dar iti dau un sfat pentru viitor.E bine ca toate ghivecele sa fie gaurite si puse in vase in care se pune apa.Planta isi va trage singura cat are nevoie si elimini riscul de a-i pune prea multa sau prea putina apa.Cand pleci de acasa pune toate ghivecele intr-un lighean mai larg, sau o vana de plastic si pune apa in ea.Bafta.

| pikili explică (pentru Danut_Popa_1961):

Multumesc de sfat. cu siguranta o sa tin cont pe viitor. insa vreau sa va anunt ca am gasit o solutie la problema. am lasat-o cateva zile (udandu-o zilnic) si nu am vazut nici o schimbare. mai apoi am rupt toate frunzulitele uscate si am continuat sa o ud. spre surpriderea mea, au inceput sa creasca frunzulite.
happy big grin

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru pikili):

Ma bucur!

| consmarie a răspuns:

Imi pare rau pentru tine dar nu la toate florile se sfarama frunzele. trandafirul tau s-a ofilit