| BoyCluj2013 a întrebat:

as dori sa stiu ceva, dar va rog sa imi raspundeti doar cei care stiu sigur si cat de cat, nu asa sa aruncati o suma oarecare. As dori sa stiu cam in jur de cat costa o casa ca sa o cumperi? Dar ca sa construiesti? Am nevoie de ajutor, va rog... Si va rog nu dati numere chiar de gigi becali nici astronomice happy

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De cumparat poti sa cumperi o casa si pe un salariu, dupa cum poti sa dai pe alta milioane de euro, de aceea cine se pricepe nu iti arunca nicio suma inainte de a afla ce vrei (si mai ales unde).
In privinta constructiei, pentru o casa la cheie P+M cu amprenta la sol de 100 mp, cu un gard de 45 m si cu portile aferente, fara economii nejustificate si fara a face risipa, cu finisaje de calitate buna dar nu de lux, eu am cheltuit in total cca. 60000 de euro (fara teren). Asta in conditiile in care constructorul s-a ocupat de tot, practic singura mea durere de cap fiind sa imi aleg modelul sau culorile la finisaje.

| mami a răspuns:

la sat o casa mare cu incalzire centrala teren aferent in jur de 20000 EU la oras costa atata o garsoniera

| EUSIATIT a răspuns:

Sa cumperi. sunt o gramada de critetii sa sp asa. oras zona orasului respeciv. din ce e construita. suprafata. etc deci sincer nu cred ca poate cineva sa aprecieze pentru ca nu avem detalii dar cred ca este o suma destul de mare si sa cumperi dar si sa construiesti. deci intrebarea e cam. fara raspuns.

| medex3 a răspuns:

Am auzit ca un apartament in Bucuresti costa cat de cat decent.Noi nu iti putem spune exact suma.Incearca sa te duci la o agentie imobiliara (sau cum ii zice) Plaesti 10% dar este sigur ca poti sa gasesti casa doritahappy

| simonapopovici a răspuns:

Pretul unei case depinde de localitatea in care vrei sa o cumperi, de zona (pozitia fata de centrul localitatii), de utilitati (apa curenta, curent electric, canalizare, acces la drum public, etc) de anul construirii, de starea de degradare a constructiei, de pretul pietii in perioada in care casa este cumparata si nu in ultimul rand de numarul camerelor. Daca ai intentia sa achizitionezi o casa, inainte de toate verifica daca aceasta corespunde nevoilor tale (numar camere, daca are baie, orientare in teren), daca nu este supusa riscurilor de inundatii, zona cu teren instabil, daca nu este grevata de sarcini (cere un extras de carte funciara la zi al imobilului), discuta cu vecinii (s-ar putea sa afli multe lucruri pe care vanzatorul sa ti le ascunda). Daca in sfarsit ai gasit casa ideala, atunci ar trebui sa ai disponibila o suma de bani, de la cateva zeci de mii de euro pana la cateva sute de mii de euro, in functie de toate conditiile/ toti factorii expusi anterior. Nu te grabi sa cumperi o casa, vezi cat mai multe variante inainte de a face tranzactia. si daca vanzatorul este f grabit sa o incheie, incearca sa afli care este motivul real pentru care acesta doreste sa scape de imobil. Asigurata ca contractul de vanzare cumparare contine si o clauza de evictiune, adica posibilitatea de a recupera banii in cazul in care imobilul are vicii ascunse.

| costyn162 a răspuns:

Sa o construiesti costa foarte mult; nu iti pot sa o suma exacta pentru ca eu nu am terminat-o inca dar costa foarte mult...De cumparat, depinde de marimea casei, de cea pe care oalegi...Cred ca poti gasi pe internet numeroase oferte.

| Dizzy a răspuns:

Pai casa noastra a costat 100. 000 €

| BoyCluj2013 explică:

Va multumesc tuturor carora ati raspuns la aceasta intrebare. Va rog sa nu imi mai raspundeti la aceasta intrebare. Va multumesc.

| stefy99 a răspuns:

Pai depinde ce fel de casa faci