| MAnghelescu a întrebat:

As dori sa stiu cum se numeste specia de struguri cu urmatoarea descriere: frunza vitei este verde dschis si mare, strugurii sunt rozi, cu bobul mare si parfumat fiind copti toamna traziu(in luna noiembrie sunt culesi).
P.S.:Nu are importanta daca mentionati numele stiintific sau popular al speciei.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Vrei sa intrebi cum se numeste soiul ori hibridul. Specia de struguri se numeste vita de vie. Dupa ce descrii pare a fi vorba despre un hibrid, deci nu te sfatui sa cultivi asa ceva.Soi nobil cu boabe rotunde, mari parfumate nu prea sint.Hibrizi sint destui, dar nu prezinta importanta economica, sint cultivati doar de oameni in jurul caselor etc.Asa un hibrid parfumat ar fi Noah dar ala nu are boabe f mari, desi sint rotunde, insa culoarea este alba sau neagra, ori rosie, iar boabele la maturitate se scutura adica cad dupa ciorchine f usor.Or mai fi si alti hibrizi de genul asta dar nu cunosc. Daca vrei sa stii despre ceva soiuri spune si te ajut.

| MAnghelescu explică (pentru relian):

Multumesc pentru sfat, dar motivul pentru care am intrebat a fost ca sa pot cultiva vita in gradina din jurul casei, deoarece mi-a placut foarte mult gustul; atata tot.

| KodekZ a răspuns:

Zaibar din cate imi amintesc eu.thinking

| soryn4400 a răspuns:

Din descrierea ta cred ca este vorba de '' ananas'' ( numele popular ).

| MAnghelescu explică (pentru soryn4400):

Multumesc, dar "ananas" am deja in curte, deci nu este ceeea ce cautam. Multumesc oricum pentru intentie!