| MykaEella a întrebat:

Buna. As vrea sa decorez mesele terasei mele folosind cate un ghiveci micut cu o floare, (O sa l pozitionez in mijlocul mesei) doar ca nu prea stiu ce pot pune in ghiveci. As vrea sa fie ceva care ramane o perioada cat mai indelungata inflorit sau macar verde, cu aspect placut. Fiind un ghiveci mic, cat o cana mai dolofana, as vrea ca planta sa nu se dezvolte prea mult, sa deranjeze oamenii la masa. Mentionez ca pe terasa am atat soare cat si umbra, in functie de pozitia Soarelui.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Calanchoe, sau aloe, ori o crăciuniță (Schlumbergera).

| relian a răspuns:

Daca terasa este acoperita, nu merg plante care decoreaza prin flori, orice planta sa faca flori, fructe, trebuie sa stea sub soare cel putin juma de zi, deci direct sub soare.

Asa daca e acolo acoperit, merg plante care decoreaza prin frunze.Baga si tu vaze micute, in care sa pui flori taiate, tin alea cam o saltamana, apoi pui altele si tot asa.

Daca ai auzit de Chic-ill-A astia asa au la fiecare masa, o vaza f micuta si flori naturale, taiate.

Sa te tina mai mult poti pune ceva flori anuale, gen petunie, craite, astea raman micute, dar nu le tii decat cateva luni.

Mergi la o locatie de asta gen sera, din alea care vind flori, arbori, arbusti, ce vind catre populatie, acolo o sa vezi multe flori, alegi si tu care ti se par mai frumoase, care sa nu miroase stiu si eu foarte persistent.

Aici de exemplu in SUA magazinele astea gen Dedeman, au sector de plante, urias, cu plante de care nu-ti trec prin cap, de la arbori, pomi, floricele.
Daca ai acolo un magazin genul asta, sau o pepiniera, sau cum sa-i zic un magazin, dar care sa vinda numai asa ceva, acolo poti sa vezi, apoi sa iti faci o idee, cam ce s-ar potrivi acolo la tine.

Sint oameni care pot sa iti spuna cit timp vor sta, care ar fi mai indicat, toate astea e gratis, sa le vezi sa te documentezi.

Daca pui craite, astea ar fi problema cu mirosul, de aratat bine arata f bine.
Petunia, nu arata sa sui wow, dar nu are miros puternic sa deranjeze omu care sta acolo.

Nu imi vin in minte acum toate florile astea, de ma duc la Homedepot fac poza si iti arat, sau iti spun care is bune sa le pui unde spui si sa nu creasca mari.

| Ema3 a răspuns:

Poti incerca sa pui orhidee, crin (desi asta nu stiu exact cat tine) sau trandafir japonez (se dezvolta ca un copacel micut)