| anonim_4396 a întrebat:

Buna! As vrea sa-mi pun niște tablouri pe perete însă nu știu cum sa dau găurile sau cum sa le pun pentru ca stau in chirie și nu as vrea da le las găuri in pereți. Treb sa existe o metoda. aveți ceva idei?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bandă dublu adezivă. Ceva gen scaieții de la geacă.

| foxsilver a răspuns:

Eu aș încerca cu Epoxi, lipici care face aderență pe aproape orice suprafață și între orice material. Încearcă pe o porțiune mică de perete, cât mai mică și mai ascunsă, și după aproximativ o oră încearcă să-l cureți cu unghia. Dacă acea porțiune de lipici nu o poți curăța înseamnă că tabloul nu o să cadă de pe perete.
Dar, cănd te vei hotărî să lipești acel tablou, nu trebuie să aștepți mai mult de 5 minute de la aplicarea acelui lipici.
Lipiciul trebuie aplicat și pe ramele tabloului, dar și pe perete!

Eu am folosit pentru un suport de hărtie igienică lipit de faianță.
Aici ai modul în care se prepară cele două componente ale acestui adeziv.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici nu ai voie sa dai gauri in pereti, cand stai cu chirie, ca te pune sa astupi gaurile si sa zugravesti camera, cand pleci.
Daca sunt gauri in casa aia, agati tablouri daca nu, nu agati nimic, ori cumperi de la magazinele de casa, sisteme cu lipici sau banda dublu-adeziva3 M

| sierra1 a răspuns:

Intreabă-ți gazda dacă e de acord (ăsta e pasul 1)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine intrebi persoana la care stai in chirie daca poti sa dai gauri in pereti si sa pui tablourile caci alta posibilitate de prindere nu exista.

| nukeyly a răspuns:

1. Dupa ce intrebi proprietarul sti ce faci.
2. Nu intrebi si faci de capu tau Rambo3 :

2a. banda dublu adeziva se lipeste da in timp nu tine mai ales daca e cald plus ca lasa mazga/slime greu/imposibil de curatat dupa fara sa afectezi statul de lavabil de pe pereti.
2b. cuie de beton 4x30-40-50mm si un ciocan, bate-le cu usoara inclinatie max 15 grade in jos, tin mai bine
2c. metoda sfanta si profi masina cu percutie(gen 18V 5A DCD796P2 DeWalt), rotopecutor(gen Makita HR2470, 780W, 2.4J)
la 2b.+2c. foloseste dibluri de 6mm si honsurub de lemn 4x40mm zincat alb sau galben(tip de zincare cancerigena) + iti mai trebuie o surubelnita PH2 sau PZ2 acelasi rahat, daca peretele este fainos nu beton beton compensezi cu scobitori de estenta tare, daca poti si AI foloseste burghiu cu 4 muchii ala e sfant, aici poate suni un amic ce se stie si are arsenal pe stoc nu un DOREL HABARNAM las-o ba ca merge si asa.

3. Cand pleci de mai pleci(poate il cumperi de prinzi la loto) iei GIPS / GHIPS faci cu apa ca o smantana si astupi gaurile, timp de punere in opera 5 minute! dupa care devine beton, timp final de uscare (se face alb ca faina) 24h in functie de temperatura. La uscare devine cald la atingere din cauza compactariii rapide a moleculelor.

| 3824060673 a răspuns:

Sunt grele tablourile?

| OvidiuGabriel a răspuns:

Incearca cu banda dubla adeziva, ar trebui sa functioneze?