| Rienmedire a întrebat:

Buna! As vrea sa va intreb pe cei care cunoasteti, ajuta cu ceva daca pun rumegus de fag la tufele de afin? Am auzit ca si la tuia, brazi ar fi benefic? Ce parere aveti? Dai funda

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Rumegus pui sa nu mai creasca buruieni acolo la baza acelui copac.Se mai pune sa tina si ceva umidiate si cam astea ar fi.

Sa fie benefic pentru ce anume? Gindeste ca rumegusu ala este lemn, copacii aia nu-s capabil sa manince lemn, deci rumegusu ala peste ani, se va face pamint si de abia atunci ceva minerale si ce o mai fi, ar putea fi accesat de acel copac.

Ai grija sa nu pui rumegus de conifere pe la plante ori arbori foiosi, o sai arda, ori bine nu o sa le mearga, coniferele is in general acide, prin apa, se poate spala ceva si sa ajunga in sol pe la radacinile unor plante ce nu le place aciditatea.

Daca ai plante ce prefera soluri acide, poti pune ceva rumegus, dar de conifere nu de fag, ala e bun sa faci focu cu el laughing Ori baga apa peste, la luna intorci, il amestesci, mai bagi apa si tot asa si in cateva luni, ai deja pamint din acel rumegus, asta daca ai mult.
Apoi poti folosi in anumite locuri, o sa fie afinat, plantele swe dezvolta f bine intr-un astfel de pamint.Mai bagi ceva mranita, faci un pamint f bun de pus in fata casei.

Beneficii e ce am spus mai sus, de pui strat mai gros, nu mai ies buruieni acolo, plus va tine ceva umed la baza aceluor copaci, arbusti ce mai ai tu.

| Rienmedire explică (pentru relian):

Afin, tuia, ienupar, brad la toate astea le place pamantul acid, doar rumegus de fag am pentru ca imi ramane de la taiatul lemnelor, daca pun doar pentru a nu mai creste buruieni posibil sa fac mai rau? nu stiu ce ph are fagul

| relian a răspuns (pentru Rienmedire):

Neutru, asa is foioasele

| lpavel a răspuns:

Pune gunoi furajer, nu rumegus! Rumegus pui daca le stropesti tu cu apa abundenta odata la 2 zile! Rumegusul foloseste sa nu se usuce pamantul, sa tina umezeala pamantului, dar si caldura lui. Daca nu stropesti tu cu apa, ploaia va ajunge foarte greu la radacina si se va usca dupa un timp!